استفاده از فن آوری خط دروازه در فصل آینده لیگ برتر
استفاده از فن آوری خط دروازه در فصل آینده لیگ برتر

گروه ورزش شهریاریها : لیگ برتر انگلستان در فصل ۱۴-۲۰۱۳ از فن آوری خط دروازه “چشم شاهین” استفاده خواهد کرد. در فن آوری چشم شاهین، هفت دوربین هر کدام از دروازه‌ها را تحت پوشش خود دارند و حرکت توپ را دقیقا زیر نظر می‌گیرند. بر اساس گفته ارایه کنندگان این تکنولوژی: “چشم شاهین دقت میلی […]

130411162008_goalگروه ورزش شهریاریها : لیگ برتر انگلستان در فصل ۱۴-۲۰۱۳ از فن آوری خط دروازه “چشم شاهین” استفاده خواهد کرد.

در فن آوری چشم شاهین، هفت دوربین هر کدام از دروازه‌ها را تحت پوشش خود دارند و حرکت توپ را دقیقا زیر نظر می‌گیرند.

بر اساس گفته ارایه کنندگان این تکنولوژی: “چشم شاهین دقت میلی متری دارد و اطمینان می دهد که بازپخش تصاویر تلویزیونی نمی تواند تصمیم گرفته شده را رد کند.”

فدراسیون فوتبال انگلستان این فن آوری را برای مسابقه جام خیریه که پیش از آغاز لیگ برتر برگزار می‌شود در در ورزشگاه ومبلی نصب خواهد کرد.

همه بیست رئیس هیئت مدیره باشگاه های لیگ برتر، در جلسه روز پنج شنبه به استفاده از فن آوری خط دروازه رای داده‌اند.
چشم شاهین با سیستم ردیابی توپ، بیشتر برای استفاده در ورزش‌هایی مثل تنیس و کریکت شناخته شده است. در مدل فوتبالی این فن آوری، اگر توپ از خط دروازه عبور کرد، ساعتی که روی مچ داور بسته شده با لرزش و همین طور علایم نوری داور را در کمتر از یک ثانیه از گل شدن توپ مطلع می‌کند.

کارهای اجرایی آماده سازی این فن آوری برای مسابقات فوتبال در حال انجام است. نصب این سیستم برای ۱۷ باشگاه لیگ برتری که در خطر سقوط قرار ندارند و سه تیم دیگری که پیش بینی می‌شود به لیگ برتر صعود کنند، شش هفته به طول خواهد انجامید.
فشار برای معرفی این فن آوری پس از گل فرانک لمپارد به آلمان در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که داور اروگوئه‌ای بازی متوجه عبور توپ از خط دروازه نشد، افزایش پیدا کرد.

پیش از این، اتحادیه بورد بین المللی فوتبال (IFAB) در زوریخ استفاده از دو فن آوری “چشم شاهین” و “داورگل” را تایید کرده بود.
پس از این تصمیم، لیگ برتر انگلستان اعلام کرده بود که خواستار استفاده هر چه زودتر از این فن آوری است.