معاینه 17 هزار کودک شهریاری در طرح پیشگیری از تنبلی چشم و غربالگری شنوایی
معاینه 17 هزار کودک شهریاری در طرح پیشگیری از تنبلی چشم و غربالگری شنوایی

شهریاریها : روند شناسایی کمپ‌های ترک اعتیاد شهریار مطلوب است شهریار – خبرگزاری مهر: مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه روند شناسایی کمپ های ترک اعتیاد در شهرستان شهریار مطلوب است گفت: این روند همچنان در سایر شهرستانهای استان تهران وجود دارد. ولی الله نصر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بنابر […]

arm225175jpg22شهریاریها : روند شناسایی کمپ‌های ترک اعتیاد شهریار مطلوب است

شهریار – خبرگزاری مهر: مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه روند شناسایی کمپ های ترک اعتیاد در شهرستان شهریار مطلوب است گفت: این روند همچنان در سایر شهرستانهای استان تهران وجود دارد.
ولی الله نصر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بنابر وظیفه ذاتی اداره بهزیستی، این اداره کل در استان تهران نیز به توانمندسازی خانواده های تحت پوشش می پردازد که در این راستا تاکنون پرداختهای مستمری و موردی صورت می گرفت اما از آنجا که اینگونه حمایتها اثربخشی مطلوبی ندارند، بحث خودکفایی، اجتماع محور و گروه های همیار و خودیار در دستور کار قرار گرفت.

این مسئول با اشاره به مطلوبیت نسبی در حوزه بهزیستی در شهرستانهای استان تهران گفت: در این زمینه شهرستان شهریار نیز در حوزه بهزیستی طی یک سال گذشته اقدامات مطلوبی را انجام و خدمات قابل ستایشی را به معلولان و مددجویان تحت پوشش ارائه داده است.

6 هزار معلول شهریاری تحت پوشش اداره کل بهزیستی هستند

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 500 نفر از زنان سرپرست خانوار و 6 هزار معلول تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان شهریار قرار دارند، که از تعداد زنان سرپرست خانوار بیش از 215 نفر تحت پوشش بیمه هستند، همچنین از تعداد معلولان ذکر شده، دو هزار نفر بصورت ماهانه مستمری دریافت می کنند و مابقی نیز بصورت غیرمستقیم از خدمات و تجهیزات این نهاد بهر مند می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران یادآور شد: در راستای حمایت از حقوق کودکان، هم اکنون 81 خانواده دارای فرزند چند قلو و 100 کودک بد یا بی سرپرست بصورت دورن خانواده ای و توسط خانواده های درجه دو و سه، تحت پوشش اداره بهزیستی شهریار قرار دارند که ماهانه مقرری تعیین شده به آنها پرداخت می شود، در همین زمینه طی سالجاری 14 کودک نیز به فرزندخواندگی سپرده شدند.

فعالیت 35 مهدکودک در سطح شهرستان شهریار

این مسئول افزود: هم اکنون در شهرستان شهریار بطور کلی 35 مهدکودک فعال هستند که این تعداد شامل 28 مهد خصوصی شهری، 5 روستا مهد و دو مهد قرآنی است که با توجه به ظرفیت بالای شهرستان و سیاستهای ویژه بهزیستی در این منطقه، همچنین وجود موسسات فرهنگی، مساجد و هیئات مردمی، اداره کل بهزیستی آمادگی صدور مجوز جهت فعالیتهای فرهنگی در این زمینه را دارد.

نصر گفت: این اقدام با هدف نهادینه کردن فرهنگ و اعتقادات متعالی دینی و ملی در کودکان و آینده سازان این کشور صورت می گیرد، در این راستا برای اولین بار کتابی با رویکرد مفاهیم دینی تدوین شده است که هم اکنون در حال توزیع در مهد کودکهای سطح استان تهران است.

223 مورد تماس به اورژانس اجتماعی برای کودک آزاری در شهریار

وی به بخش دیگری از فعالیتهای اداره کل بهزیستی تهران و شهریار اشاره کرد و ادامه داد: خط تلفن 123، ویژه اورژانس اجتماعی است که به مداخله در بحرانهای اجتماعی و رفع آنها میپردازد، در این زمینه بیش از 696 مورد تماس با این خط در شهرستان شهریار ثبت شده است که از این تعداد 223 مورد مربوط به کودک آزاری بوده است.

مدیر کل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: در دیگر موارد ثبت شده در این سامانه، 37 مورد خشونت خانوادگی، 18 مورد هسمر آزاری، 3 مورد سالمند آزاری و… بوده است، البته لازم بذکر است که این آمار بصورت اظهاری است و اثباتی نیست.

معاینه 17 هزار کودک شهریاری در طرح پیشگیری از تنبلی چشم و غربالگری شنوایی

این مسئول عنوان کرد: احداث مراکز شبانه روزی اعم از شش سرای سالمند، 11 مرکز نگهداری از بیمارن روانی مزمن و دو مرکز بیمارن روانی ذهنی از دیگر اقدامات ادارات بهزیستی استان تهران و شهرستان شهریار است.

نصر افزود: طی سالجاری در شهریار با ایجاد 90 پایگاه ثابت و سیار، طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای 15 هزار کودک اجرا شد، همچنین دو هزار و 300 کودک در طرح غربالگری شنوایی این شهرستان شرکت کردند، آموزشهای پیش از ازدواج، آموزش پیشگیری از اعتیاد و… از دیگر اقدامات این اداره کل بوده است.

اهتمام قابل ستایش مسئولان شهریار در ساماندهی کمپهای غیرمجاز

وی اهتمام ویژه مسئولان شهریار در ساماندهی کمپهای غیرمجاز را قبال ستایش توصیف کرد و گفت: موقعیت جغرافیایی و وجود باغات بسیار در شهریار، امکان ساخت و راه اندازی غیرمجاز کمپهای ترک اعتیاد را افزایش داده است اما اهتمام ویژه مسئولان این شهرستان در برخورد با عوامل ایجاد این اماکن ستودنی است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: طی سال گذشته نزدیک به 60 کمپ غیرمجاز در شهریار شناسایی شدند که با مداخله بهنگام فرمانداری شهرستان، این مراکز جمع آوری و پلمپ شدند و هم اکنون 20 مرکز به صورت قانونی در حال فعالیت در این زمینه هستند.

ارتقای سطح همکاری بهزیستی با موسسات قرآنی و فرهنگی

این مسئول ادامه داد: از این تعداد مراکز قانونی، 13 مرکز موفق به احذ مجوز قانونی شده اند و هفت مرکز نیز بطور مشروط در حال فعالیت هستند که در صورت احراز شرایط لازم مجوز دریافت خواهند کرد.

نصر با اشاره به برنامه های آینده اداره کل بهزیستی استان تهران، متذکر شد: گسترش طرح مداخله در بحران، افزایش خودروهای سیار امدادرسانی اجتماعی، آموزش مریبان مهدهای کودک، گسترش روستا مهدها، افزایش همکاری با موسسات قرآنی و فرهنگی، پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و آموزش پرسنل کمپها از جمله برنامه های آتی این اداره است که در کل استان به اجرا در خواهد آمد.