تلفن ‌همراه ۴۰ ساله شد
تلفن ‌همراه ۴۰ ساله شد

شهریاریها به نقل از موبنا : تلفن‌ همراه پایان هفته گذشته چهلمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت. نخستین تماس موفق با تلفن‌همراه در جهان توسط “مارتی کوپر”(Marty Cooper) یکی از مهندسان شرکت موتورولا در تاریخ 3 آپریل 1973 از خیابان ششم شهر نیویورک آمریکا برقرار شد. به گزارش موبنا به نقل از آی‌تی‌پی، کوپر […]

110412092123_breakiشهریاریها به نقل از موبنا : تلفن‌ همراه پایان هفته گذشته چهلمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت.

نخستین تماس موفق با تلفن‌همراه در جهان توسط “مارتی کوپر”(Marty Cooper) یکی از مهندسان شرکت موتورولا در تاریخ 3 آپریل 1973 از خیابان ششم شهر نیویورک آمریکا برقرار شد.

به گزارش موبنا به نقل از آی‌تی‌پی، کوپر که در آن زمان از مدیران گروه مهندسین موتورولا بود، به کمک نخستین تلفن‌همراه جهان با دکتر “جول اس اینگل”(Joel S Engel) که مدیریت شرکت رقیب یعنی Bell Labs را در اختیار داشت تماس برقرار کرد.

وی در این تماس به دکتر اینگل گفت که “در حاصل صحبت کردن با یک تلفن همراه واقعی است”.

این دستگاه که نخستین تلفن‌همراه جهان شناخته می‌شود DynaTAC 8000x نام داشت و وزن آن 2.5 پوند و طول آن هم حدود 10 اینچ بود. این دستگاه قابل حمل بزرگ و سنگین پس از گذشت مدتی کوتاه به نام “پرنده” شهرت یافت.

با این تفاسیر، این دستگاه در آن زمان نتوانست به ابزار مهم تبدیل شود و توجه همگان را به خود جلب کند. اما در نهایت موفق شد بزرگترین انقلاب در دنیای ارتباطات را رقم بزند.

“مارتی کوپر” سال 2010 میلادی طی سخنرانی خود در کنفرانس CommsMEA اعلام کرد، از اینکه باعث ایجاد بزرگترین تحول در دنیای ارتباطات شده و نخستین تلفن‌همراه را ارایه کرده است به خود افتخار می‌کند.