توقف پرداخت یارانه‎های نقدی صحت ندارد
توقف پرداخت یارانه‎های نقدی صحت ندارد

گروه اقتصاد شهریاریها : سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با اعلام اینکه پیشنهادی مبنی بر افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین وجود دارد ولی نهایی نیست، هرگونه توقف در پرداخت یارانه های نقدی را رد کرد. محمدرضا فرزین عصر امروز در حاشیه امضای قرارداد صندوق توسعه ملی و وزارت نیرو در پاسخ به […]

گروه اقتصاد شهریاریها : سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با اعلام اینکه پیشنهادی مبنی بر افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین وجود دارد ولی نهایی نیست، هرگونه توقف در پرداخت یارانه های نقدی را رد کرد.

محمدرضا فرزین عصر امروز در حاشیه امضای قرارداد صندوق توسعه ملی و وزارت نیرو در پاسخ به سوال مهر در ارتباط با نحوه اختصاص منابع ارزی صندوق به پروژه های وزارت نیرو، گفت: تمام پروژه هایی که پذیرفته شد، صرفا برای بخش خصوصی است و امکان استفاده طرح های دولتی از منابع صندوق طبق قانون وجود ندارد.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، اظهار داشت: تاکنون 13 پروژه نیروگاهی بخش خصوصی پذیرفته شده است که در آنها دولت سهم بالایی ندارد. به صورت کلی دولت می تواند در پروژه هایی که از منابع صندوق توسعه ملی استفاده می کنند، 20 درصد باشد.

فرزین ادامه داد: قرار است وزارت نیرو در قالب برنامه 5 ساله این وزارتخانه، پروژه ها را برای استفاده از منابع صندوق به بانک های عامل معرفی کند که پس از طی مراحل تایید، برای استفاده پروژه ها از تسهیلات صندوق توسعه کلی، مسدودی انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: وزیر نیرو به عنوان نماینده حوزه نیرو با صندوق توسعه ملی قرارداد امضاء کرده اند و در این زمینه ایشان باید پاسخگوی روند اجرای پروژه های حوزه نیرو باشند.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت، با اظهار امیدواری نسبت به دستیابی توافق با مجلس برای لایحه بودجه سال 92، درباره وضعیت تبدیل به ریال منابع ارزی صندوق در بازار، بیان داشت: طی سال گذشته، 2.5 میلیارد دلار به بانک کشاورزی و 700 میلیون دلار نیز به صندوق حمایت از توسعه کشاورزی به صورت ریالی تسهیلات پرداخت شد.

فرزین با اشاره به ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای فروش منابع ارزی، تصریح کرد: تاکنون میزان منابع ارزی به ریال تبدیل شده صندوق در بازار مشخص نشده است. بانک مرکزی با اولویت بندی بخشی از درآمدهای فروش نفت و منابع ارزی را در بازار عرضه می کند.

وی با رد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای پرداخت یارانه های نقدی، تاکید کرد: با این حال، دلیل مصوبه مجلس درباره برداشت از منابع صندوق برای پرداخت یارانه های نقدی را نمی دانم.