خودروهای مجاز وارداتی کدامند
خودروهای مجاز وارداتی کدامند

شهریاریها : به نقل از مهر، این روزها و البته بیشتر از آن شب‌ها، خودروهایی در خیابان‌های تهران جولان می‌دهند که برخی از آنها بیش از نیم میلیارد تومان هم ارزش داشته باشند؛ به خصوص اینکه هم اکنون ارز هم در بازار طلا شده است؛ همین امر شاید ارزش این خودروها را دو برابر کرده […]

شهریاریها : به نقل از مهر، این روزها و البته بیشتر از آن شب‌ها، خودروهایی در خیابان‌های تهران جولان می‌دهند که برخی از آنها بیش از نیم میلیارد تومان هم ارزش داشته باشند؛ به خصوص اینکه هم اکنون ارز هم در بازار طلا شده است؛ همین امر شاید ارزش این خودروها را دو برابر کرده باشد.

این در شرایطی است که مسئولان اعلام کرده‌اند که خودروهای کم‌مصرف هم می‌توانند به زودی از ارز مبادلاتی در اتاق مبادلات ارزی استفاده کنند در حالی که این نکته را نیز نباید از ذهن دور داشت که این خودروها عموما خودروهایی هستند که مدل‌های جدید در بازارهای اروپایی را به خود اختصاص می‌دهند و عموما به لحاظ مصرف نیز کم هستند،‌ اما در ایران مشتریان خاص خود را دارند.

از شورلت و بنز و بی‌ام دبلیو گرفته تا شورلت کبالت و پورشه و آئودی که گاه قیمت آنها تا ۶۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد و به طور قطع، مشتریان خاص خود را دارد، این در حالی است که در ساعات روز و پرتردد در اتوبان‌های تهران،‌هیچ‌گاه نمی‌توان این خودروها را دید؛‌ مگر در ساعات میانی روز و ظهر که کمتر ترددی در اتوبان‌ها صورت می‌گیرد.

در عین حال شنیده‌ها حکایت از آن دارد که برخی از این خودروها از کانال‌های خاص و با ارز مرجع حتی وارد کشور شده‌اند. موضوعی که البته مسئولان هیچگاه زیر بار آن نمی روند و معتقدند که خودروهای این چنینی را به عنوان کالای لوکس،‌ هیچگاه زیر چتر حمایتی ارز مرجع قرار نخواهند داد.

خودروهای لوکس ارز مرجع نمی‌گیرند

مسعود موحدی، قائم مقام وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت با بیان اینکه به واردات خودروهای لوکس،‌ به هیچ عنوان ارز دولتی یا ارز مبادلاتی تعلق نگرفته است،‌ تاکید کرد: هم اکنون به دو گروه اقلام غذایی و دارو ارز مرجع پرداخت می‌ شود و گروه‌های سوم تا ششم نیز می توانند ارز مورد نیاز خود را از مرکز مبادلات ارزی تامین کنند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در مرکز مبادلات ارزی، ارز متقاضیان به صورت شفاف و بدون نوسان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در نقل و انتقالات ارزی کشور طی چند ماه مجبور شدیم اختصاص ارز به واردکنندگان را محدود کنیم که در این راستا نیز گروه‌های کالایی مختلف تعریف و مرکز مبادلات ارزی تشکیل شد.

جایزه وارداتی برای واردکنندگان خودروهای لوکس

این در شرایطی است که طی شش ماه نخست امسال، بیش از ۱۹ هزار دستگاه انواع خودروهای لوکس وارد کشور شد که این رقم رشد ۱۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می‌دهد. از سوی دیگر گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که ۷۸ درصد از واردات خودرو کشور با ارز دولتی انجام شده است.

البته نکته حائز اهمیت در این میان آن است که بالاخره واردات خودروهای لوکس برای برخی‌ها در کشور محل کسب درآمدها و سودهای آنچنانی است و به نظر می‌رسد که حتی اگر ارز مرجع هم به آنها تعلق نگیرد، نوسانات نرخ ارز خود یک نوع جایزه وارداتی برای آنها محسوب می‌شود.

این در شرایطی است که کمتر از یک ماه است قیمت ارز از ۱۷۰۰ تومان به حدود ۲۸۵۰ تومان رسیده و این امر سود کلانی را نصیب واردکنندگانی کرده است که خودروهای لوکس وارد می‌کنند و البته برای مشتریان خاص.

بنابراین حتی اگر فرض کنیم که آنها خودرو را با ارز غیر مرجع و بازار آزاد وارد کرده باشند، اما همین نوسانات نرخ ارز کار را برای آنها سودده کرده است؛‌ به خصوص اینکه از زمانی که یک خودرو وارد گمرک می‌شود و ارزش آن اظهار می‌شود تا زمانی که خودرو از گمرک ترخیص شود ،حداقل پروسه‌ای دو هفته ای دارد،‌ آن هم به فرض آنکه تمام مراحل قانونی اعم از مشخصات باک خودرو،‌ سازگاری با محیط زیست، استانداردهای ۵ گانه و برخی دیگر از شرایطی که برای واردات خودرو الزامی است را طی کرده باشد.

کم‌اظهاری واردکنندگان در گمرک

واردات خودرو از مبادی رسمی در شرایطی صورت می گیرد که بنا به اعلام برخی مسئولان،‌ کم اظهاری در گمرک یکی از شگردهای واردکنندگان برای به صرفه تر کردن واردات خودرو است، این در شرایطی است که همین امر می‌تواند سود این واردکنندگان را بیشتر و بیشتر کند.

البته گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز این موضوع را رد کرده و معتقد است که دقت در ترخیص کالاها به اندازه‌ای هست که اجازه کم‌اظهاری را ندهد،‌ موضوعی که البته برخی واردکنندگان و تجار آن را قبول ندارند.

در این میان، آمارها نیز موید این است که کم‌اظهاری واردکنندگان خودرو به چشم می‌خورد؛ چراکه از ۱۹ هزار و ۳۸۰ دستگاه خودروی سواری واردشده به کشور در نیمه اول امسال، ۹ هزار و ۴۴۷ دستگاه به ارزش بیش از ۲۴۶ میلیون دلار از مبدا امارات متحده عربی، ۷ هزار و ۱۶۹ دستگاه به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیون دلار از مبدا جمهوری کره، ۷۱۰ دستگاه به ارزش بیش از ۱۴ میلیون دلار از مبدا کویت و ۲ هزار و ۵۴ دستگاه به ارزش بیش از ۴۷ میلیون دلار از مبدا سایر کشورها بوده است.

در همین حال، میانگین قیمت هر خودروی سواری در شش ماهه اول امسال بیش از ۲۲.۱ هزار دلار نزدیک به ۳.۹۱ برابر هر خودروی سواری صادراتی بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش ۳.۴۶ درصدی مواجه شده است. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که اکثر خودروهای سواری که وارد ایران می‌شوند، چون پورشه و بنز خودروهای لوکس هستند و قیمت‌های بعضا چند صد میلیون تومانی دارند.

برهمین اساس، وقتی میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی ۲۲.۱ هزار دلار می‌شود، در واقع می‌تواند دو اتفاق افتاده باشد؛ نخست اینکه اکثر این خودروها با ارز دولتی ۱۲۲۶ تومان وارد کشور شده‌‍اند و دیگر اینکه احتمال کم اظهاری خودروی سواری در گمرک وجود دارد.

خودروهای مجاز وارداتی به کشور کدامند؟

soul اتومات،‌ آلفارومئو تی سی تی اتوماتیک،‌ آلفارومئو جولیتا،‌ آلفا رومئو میتوتی سی تی،‌ آلفارومئو میتو، بنز c۳۵۰،‌ بنز cl۵۰۰،‌ بنز cls۵۰۰، بنز s۳۵۰ matic، بنز s۳۵۰l، بنز s۵۰۰l، بنز اس ۵۰۰ فرمتیک،‌ بنز کابیولت e۳۵۰، بنز کوژه e۳۵۰T ، بنز e۳۵۰، پورشه ۹۱۱ کررا اس، پورشه اتومات cayenne turbo، پورشه پانامرا،‌ پورشه پانامرا ۴ اس،‌پورشه پانامرا ۴ اس،‌ پورشه پانامرا توربو،‌ پورشه کاین،‌ پورشه کاین اس، پیکانتو اتومات از جمله خودروهای مورد تائید مجاز وارداتی کشور هستند.

همچنین تویوتا آریون،‌ تویوتا پرویا اتوماتیک، تویوتا لکسوس،‌تویوتا لکسوس es۳۵۰، تویوتا لکسوس gs۴۶۰،‌ تویوتا لکسوس rx۳۵۰، تویوتا لکسوس lx۵۷۰ تویوتا کمری ۲۵۰۰، رنو، رنواسکالا اتومات، رنو فلوئنس اتومات، رنو کولیوس اتومات، رنو لاکونا اتومات، رنو لتیتود اتومات، سانتافه ۳۵۰۰ سی سی اتومات، بنز s۳۵۰،‌سوبارو، کیا اپتیما، هوندا، هیوندا جنسیس bh، هیوندایی توسان آی ایکس ۳۵، هیوندایی آی سی اتوماتیک، هیوندایی اچ وان تی کیو اتوماتیک، هیوندایی جنسیس کوپه، هیوندایی سوناتا yf، ون فیات، کیا اسپورتیج اس ال،‌ کیا سورنتو ایکس ام اتوماتیک، کیا ماهاوی اتومات، کیا کادنزا وی جی و کیا سراتو تی دی اتوماتیک نیز از جمله دیگر خودروهای مجاز وارداتی به کشور هستند که عموما تائیدیه مراجع ذیربط را دریافت کرده‌اند.

قیمت انواع خودروهای وارداتی

هم اکنون قیمت هیوندایی i۲۰ معادل ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، هیوندایی ix۵۵ وراکروز ۱۰۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هیوندایی سانتافه ۸۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هیوندایی توسان ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ‌‌جنسیس کوپه ۱۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، جنسیس سدان ۱۱۸ میلیون تومان و آزرا ۹۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

همچنین در خودروهای کیا نیز کیا اپتیما ۸۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان، کیا سورنتو ۸۵ میلیون و ۷۳۸ هزار تومان، کیا اسپورتیج ۷۴ میلیون و ۴۰۲ هزار تومان، موهاوی ۹۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، پیکانتو ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، سراتو ۵۴ میلیون و ۸۸۵ هزار تومان، کارنز ۴۶ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان، کادنزا ۸۸ میلیون و ۷۲ هزار تومان است.

همچنین تویوتا یاریس ۴۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، تویوتا کرولا ۵۶ میلیون تومان، تویوتا کمری ۶۷ میلیون تومان، تویوتا پرادو،‌ تویوتا لندکروزر ۱۹۸ میلیون تومان، تویوتا آریون ۱۱۱ میلیون تومان، لکسوس ۱۳۸ میلیون تومان، است.

در عین حال، bmw۳۲۰i معادل ۱۲۰ میلیون تومان، bmw۳۲۵i معادل ۱۶۰ میلیون تومان، bmwx۶ معادل ۳۵۰ میلیون تومان، و bmwz۲۴ معادل ۳۴۰ میلیون تومان است.

مرسدس بنز c۲۰۰ نیز ۱۸۰ میلیون تومان، مرسدس بنز cls۳۵۰ هم ۳۶۰ میلیون تومان، مرسدس بنز cls۵۰۰ معادل ۴۳۰ میلیون تومان، مرسدس بنز s۵۰۰ معادل ۵۰۰ میلیون تومان، و مرسدس بنز glk۴matic نیز ۱۴۰ میلیون تومان است.

در عین حال، پورشه پانامرا شش سیلندر ۴۵۰ میلیون تومان، پورشه پانامرا توربو ۶۴۰ میلیون تومان، پورشه پانامرا ۴s نیز ۵۹۵ میلیون تومان است؛ این قیمتهایی است که نمایندگی ها ارایه می دهند و ممکن است که در بازار غیررسمی با اختلاف قیمتی بعضا تا ۵۰ میلیون تومان هم به دست مشتریان برسد.