اجرای فاز دوم هدفمندی آثار تورمی بالایی نخواهد داشت
اجرای فاز دوم هدفمندی آثار تورمی بالایی نخواهد داشت

شهریاریها : یک کارشناس اقتصادی گفت: افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی با افزایشی که نرخ ارز بر روی اقتصاد گذاشت اصلا قابل مقایسه نیست و ادامه فازهای دیگر هدفمندی تأثیرات تورمی چندانی نخواهد داشت. آلبرت بغزیان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا برای جلوگیری از برخی از سوء استفاده‌ها از جمله خروج و […]

647663_PhotoAشهریاریها : یک کارشناس اقتصادی گفت: افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی با افزایشی که نرخ ارز بر روی اقتصاد گذاشت اصلا قابل مقایسه نیست و ادامه فازهای دیگر هدفمندی تأثیرات تورمی چندانی نخواهد داشت.

آلبرت بغزیان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا برای جلوگیری از برخی از سوء استفاده‌ها از جمله خروج و قاچاق سرمایه‌های ملی مانند بنزین از کشور، مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها سال آینده باید اجرایی شود؟ اظهار داشت:

در فاز اول هدفمندی پیش‌بینی که نسبت به نرخ ارز داشتیم ثبات قیمت بود بطوری که در مدت چهار تا پنج سال قیمت بنزین را به قیمت فوب خلیج فارس برسانیم. وی افزود:

بدین ترتیب با افزایش قیمت تدریجی بحث قاچاق نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گرفت و در نهایت از رونق می‌افتاد در ضمن به دلیل افزایش قیمت در بحث حامل‌های انرژی نیز از سوی مردم صرفه‌جویی صورت می‌گرفت. این کارشناس اقتصادی گفت:

هدف در بحث هدفمند‌سازی فقط جلوگیری از قاچاق نبوده بلکه هدف اصلی این بوده تا مردم با اصلاح قیمت‌های نسبی و همچنین با قیمت‌هایی که سوخت در دنیا و منطقه توزیع می‌شود آشنا و مصرفشان را تعدیل کنند. بغزیان گفت:

برای جلوگیری از قاچاق بنزین دو سناریو وجود دارد اول اینکه نرخ ارز اصلاح شود بطوریکه با کاهش آن صرفه قاچاق نیز کمتر می‌شود و این موضوع بستگی به تلاش دولت دارد، سناریوی دوم نیز اجرای مرحله دوم هدفمند‌سازی یارانه‌هاست.

وی بیان داشت: همزمان با بالا رفتن تدریجی قیمت‌ها، در صنعت نیز خودکفایی بنزین و کاهش مصرف سوخت خودروها باید صورت پذیرد تا بتوانیم مصرف را کاهش دهیم.

این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان داشت: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید محتاطانه و با افزایش معقولانه‌ای در نرخ‌های سوخت صورت بگیرد و با افزایش تدریجی قیمت‌ها همیشه این انتظار برای مردم وجود دارد که قیمت‌ها به تدریج افزایش خواهد داشت. بغزیان اظهار داشت:

اگر هدفمندی یارانه‌ها را کم‌کم فراموش و متوقف کنیم تلاش دست‌اندرکاران و پذیرش و کنار آمدن مردم و برنامه‌هایی که مردم از لحاظ صرفه‌جویی انجام دادند عقیم می‌ماند و همچنین مردم نسبت به برنامه‌های دولت دچار بی‌اعتمادی می‌شوند.

وی گفت: افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی با افزایشی که نرخ ارز بر روی اقتصاد گذاشت اصلا قابل مقایسه نیست تأثیر تورمی هدفمندی بسیار کمتر از آن چیزی بود که بر اثر گران شدن ارز بوجود آمد بنابراین ادامه فازهای دیگر هدفمندی تأثیرات تورمی چندانی نخواهد داشت.