سخنان جنجالی جکی چان درباره آمریکا
سخنان جنجالی جکی چان درباره آمریکا

شهریاریها : «جکی چان» که به خاطر فیلم‌های اکشن‌اش چون «ساعت شلوغی» در آمریکا از محبوبیت بسیاری برخوردار است، در یک نشست تلویزیونی که دوشنبه گذشته از شبکه هنگ‌کنگی «فونیکس» پخش شد، ضمن انتقاد شدید از کسانی که چین را کشور فاسدی می‌دانند، آمریکا را فاسدترین کشور جهان نامید او در این مصاحبه همچنین از […]

d00da06dشهریاریها : «جکی چان» که به خاطر فیلم‌های اکشن‌اش چون «ساعت شلوغی» در آمریکا از محبوبیت بسیاری برخوردار است، در یک نشست تلویزیونی که دوشنبه گذشته از شبکه هنگ‌کنگی «فونیکس» پخش شد، ضمن انتقاد شدید از کسانی که چین را کشور فاسدی می‌دانند، آمریکا را فاسدترین کشور جهان نامید

او در این مصاحبه همچنین از بحران اقتصادی این کشور که تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، به شدت انتقاد کرد.

«چان» در این برنامه تلویزیونی که 22 دقیقه به طول انجامید، گفت: چین جدید… در حال دست یافتن به موفقیتی است که ده‌ها سال به طول انجامید است، رییس جمهور کشور ما در سخنرانی‌اش تائید کرد که کشور ما مشکل فساد دارد، برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی ما نیز این مسئله را تائید کرده‌اند، ولی ما در حال رشد و توسعه هستیم، آنچه که من در کشورمان می‌بینم چیزی نیست مگر پیشرفت و یادگیری مطالب جدید، اگر شما درباره فساد صحبت در چین صحبت می‌کنید، پس من می‌پرسم که آیا واقعا تمام دنیا، اصلا آمریکا، فساد ندارد؟

مجری با تعجب پرسید: آمریکا؟

چان نیز در پاسخ او گفت: بله آمریکا فاسدترین کشور جهان است.

مجری نیز بار دیگر پرسید: واقعا؟

«چان» در ادامه افزود: البته، فکر می‌کنید این بحران بزرگ اقتصادی از کجا آب می‌خورد؟، این در واقعا از آمریکا شروع شده است، زمانی‌که در آمریکا مصاحبه می‌کردم، از من همین سوال پرسیده شد و من همانجا هم همین جواب را دادم، چون چین کشور قویی شده، همه در رابطه با آن دنبال سوژه هستند، اگر سیاستمداران ما از کشورمان حمایت نکنند، چه کسی از آن حمایت می‌کند؟، ما می‌دانیم که کشور ما مشکلات زیادی دارد ولی زمانی می‌توانیم در این باره صحبت کنیم که درها بسته است، ولی در برابر خارجی‌ها باید بگوییم که کشور ما بهترین است.

این بازیگر هنرهای رزمی افزود: جدا، من همیشه دوست دارم، زمانی‌که درها بسته است، درباره این مسئله که کشور ما فلان است و بهمان است، این چیز خوب است و فلان چیز بد است گفتگو کنم ولی خارج از اینجا کشور من بهترین است، شما نمی‌توانید در مقابل خارجی‌ها از مشکلات کشورتان بگویید.

«چان» در ادامه درباره وجود سانسور در سینمای چین آن را لازم دانست و گفت: ضروری است که چینی‌ها کنترل شوند، در غیراینصورت هرکاری که دلشان بخواهد انجام خواهند داد.

صحبت‌های ضد آمریکایی «جکی‌چان» بازخوردهای متفاوتی داشت. روزنامه واشنگتن پست نیز در این باره نوشت: «جکی چان» به شدت انسان سیاسی است. او یکی از طرفداران متعصب حزب کمونیست چین است که همواره از هر کسی که با پکن مخالفت کند،‌ انتقاد می‌کند، از جمله ایالات متحده آمریکا.