بیمه تمامی کارگران ساختمانی الزامی شد
بیمه تمامی کارگران ساختمانی الزامی شد

شهریاریها : نمایندگان در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی ابتدا کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان را پس از بررسی با 166 رای موافق، 21 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند. وکلای ملت در ادامه […]

شهریاریها : نمایندگان در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی ابتدا کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان را پس از بررسی با 166 رای موافق، 21 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

وکلای ملت در ادامه پس از بررسی پیشنهادهای متفاوت جزییات طرح مذکور را با 169 رای موافق، 5 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه علنی تصویب کرد.

براساس ماده واحده این طرح مصوب، سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر در قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب 9/8/1386 و اصلاحات بعدی آن کلیه کارگران شاغل در کارهای ساختمانی مشمول قانون یاد شده را به طور کامل و با نظارت دقیق بیمه کنند.

طبق تبصره یک این مصوبه، به منظور نظارت بر اجرای صحیح و پیشگیری و رسیدگی به تخلفات و رفع موانع اجرایی قانون مذکور کارگروهی مرکب از نماینده هر یک از وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، سازمان تامین اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دو نماینده از انجمن صنفی کارگران ساختمانی،‌ دو نماینده از انجمن صنفی کارفرمایان ساختمانی و 4 نماینده از مجلس شورای اسلامی شامل دو نفر از کمیسیون بهداشت و درمان، یک نفر از کمیسیون اجتماعی، و یک نفر از کمیسیون عمران با معرفی کمیسیون مربوطه به عنوان ناظر تشکیل می‌شود.

همچنین براساس تبصره دو این ماده مصوب، کلیه این مراجع اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که مانع اجرای این قانون و محرومیت کارگران ساختمانی از خدمات بیمه تامین اجتماعی موضوع قانون مزبور شوند با رای محاکم صالحه به پرداخت غرامتی معادل اعمال حق بیمه‌ سهم کارگر و کارفرما و ارزش روز و زیان‌های وارده مادی و معنوی اعم از هزینه‌های درمانی یا از کارافتادگی و سایر حمایتهای مطروحه در قانون تامین اجتماعی محکوم می‌شوند.

بر اساس تبصره دیگر این مصوبه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون هرگونه استثناء و اعمال سهمیه که موجب ایجاد محدودیت در اجرای بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی شود بلااثر خواهد بود.

“محمد رضا باهنر” نایب رییس مجلس در حین رای دادن نمایندگان، گفت: امیدوارم دولت با توجه به جهت‌گیری و مشی خود در جهت اجرای قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی تسریع کرده و تا پایان سال مشکلات کارگران برطرف شود.

در این جلسه همچنین حسین گروسی، نماینده رباط کریم و مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود در مخالفت با کلیات و همچنین احمد امیرآبادی نماینده قم و حسن تامینی نماینده رشت در موافقت با کلیات در صحن علنی مجلس سخن گفتند.

نظر موافقان کلیات طرح

“احمد امیرآبادی” نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، در سخنانی به عنوان اولین موافق کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان، اظهار کرد: هم‌اکنون یک درصدی که در بودجه 91 به 4 درصد پرداختی به تامین اجتماعی توسط کارگران ساختمانی اضافه شده، در برخی شهرها به خصوص شهرهای کوچک مبلغ حق بیمه کارگران ساختمانی که در مراجعه برای صدور پروانه ساختمانی باید پرداخت کنند بسیار بیشتر از عوارض ساختمانی است.

وی افزود: موضوع پروانه‌های ساختمانی یک مدت زمان معقول و منطقی دارد اما کارگران ساختمانی برای بیمه تامین اجتماعی باید هر سال مراجعه و این مبلغ بالا را پرداخت کند.

امیر‌آبادی اضافه کرد: در شرایطی هستیم که باید بودجه کشور را انقباضی ببندیم اما امیدواریم با تصویب این قانون، مشکل بیمه احتمالی کارگران ساختمانی حل شود.

“حسن تامینی” نماینده مردم رشت در مجلس نیز در سخنانی به عنوان دومین و آخرین موافق کلیات طرح مذکور، گفت: نباید خلط مبحث کنیم چرا که کارگران ساختمانی که انسان‌های بسیار زحمتکشی هستند، هیچ آینده‌ای ندارند.

وی با تاکید بر اینکه کارگران ساختمانی تنها می‌خواهند حقشان را دریافت کنند، از این جهت امروز امید کارگران ساختمانی به این مجلس است و با رأی موافقتان به کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان، به این قشر از مردم هدیه بدهید.

نظر مخالفان کلیات یک طرح

“حسین گروسی” نماینده مردم شهریار در مجلس نیز به عنوان اولین مخالف کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان طی سخنانی، اظهار کرد: تا به امروز کسانی که به حساب تامین اجتماعی مبالغی را واریز کرده‌اند، برای هر متر مربع باید 4 درصد حداقل دستمزدشان را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌کردند تا پروانه می‌گرفتند، اما بنده آمار دارم کسی که باید دو میلیون تومان پرداخت می‌کرده عملا پنج میلیون تومان واریز کرده است.

وی افزود: قانون مذکور از لحاظ شکلی دارای اشکال است و باید در سازوکاری که این مبلغ به حساب تامین اجتماعی واریز می‌شود تجدیدنظر کنیم.

“مهرداد لاهوتی” نماینده مردم لنگرود در مجلس نیز در سخنانی به عنوان دومین و آخرین مخالف کلیات طرح رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان اظهار کرد: این موضوع واقعا بحث مهمی است.

وی با تاکید بر اینکه قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی هیچ مشکلی ندارد، افزود: ما در بودجه سال 91 با توجه به مشکلاتی که در سطح جامعه وجود داشت، عدد پروانه‌های ساختمانی بسیار بالا بود و در بودجه 91 این میزان را محدود کردیم.

لاهوتی همچنین گفت: همه فشارهای اقتصادی را به مردم می‌آوریم اما از آن طرف می‌گوییم می‌خواهیم مردم در فشار نباشند.