شهریاریها : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از تولید 36 هزار تن شیرخام استان در شهرستان قدس خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی سیدپور پیش از ظهر امروز در جلسه تودیع و معارفه روسای اداره جهاد کشاورزی قدس که با حضور معاون بهبود تولیدات دامی و مدیر حراست سازمان […]

36 هزار تن شیرخام در شهرستان قدس تولید می شود

متفرقهشهریاریها : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از تولید 36 هزار تن شیرخام استان در شهرستان قدس خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی سیدپور پیش از ظهر امروز در جلسه تودیع و معارفه روسای اداره جهاد کشاورزی قدس که با حضور معاون بهبود تولیدات دامی و مدیر حراست سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، فرماندار و معاونین فرمانداری قدس، پرسنل جهاد کشاورزی و جمعی از کشاورزان و دامداران برگزار شد، با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: بخش کشاورزی در راستای سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی یکی از بخش های پایه کشور است.

وی با تاکید بر لزوم نگاه ویژه در بخش کشاورزی افزود: شهرستان قدس با اینکه سطوح اراضی کمی در این بخش دارد اما از نظر کیفی و بهره وری از شهرستانهای خوب است و همواره محصولات با کیفیت بالا تولید می کند، حتی در سال گذشته دامدار نمونه کشور از اهالی قدس بوده است.

این مسئول ادامه داد: رتبه قدس در تولید گوشت مرغ در استان تهران شش است و دامداران با تولید 36 هزار تن شیر خام رتبه هشتم را در استان به خود اختصاص داده اند، همه این موفقیت ها مرهون مدیریت صحیح و کارآمد و حمایت های بی دریغ مسئولان شهر بوده است.

سیدپور عنوان کرد: یکی از مهمترین موضوعات در بخش کشاورزی جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی است که قدس در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده، حفظ حتی یک متر از اراضی کشاورزی می تواند در تامین امنیت غذایی شهرستان و استان موثر باشد، از این رو از مدیر جدید نیز انتظار می رود که این موضوع را در اولویت کاری خود قرار دهد.

وی با اشاره به مهمترین محورهای فعالیت جهاد کشاورزی اعلام کرد: به دلیل بحران کم آبی که در کشور و استان وجود دارد کشاورزان باید سیستم آبیاری تحت فشار را در اراضی خود استفاده کنند، تغییر نوع کشت از فضای باز به فضای بسته، توسعه مکانیزه اسیون اراضی، جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تولید محصولات سالم و شناسه دار از مهمترین محورهای عملیاتی جهاد کشاورزی هستند.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی در هفت جوی مشکل ساز شده است

در ادامه این مراسم فرماندار شهرستان قدس اظهار داست: مقام معظم رهبری سال جاری را با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیرت جهادی نامیدند، کشاورزی نیز یکی از پایه های اقتصاد کشور است زیرا ایران کشوری است که خاک حاصلخیزی دارد.

نورمحمد فردی بیرانوند افزود: در قدس مهمترین محور توسعه صنعت است اما بخش کشاورزی با اینکه تنها یک درصد از درآمدهای شهرستان را شامل می شود بسیار حائز اهمیت است زیرا در کشاورزی با اندک هزینه ایی می توان ایجاد شغل و درآمد کرد.

وی ادامه داد: اراضی کشاورزی و باغات شهرستان محدود است اما این بدان معنی نیست که مسئولان نسبت به این بخش بی توجه اند بلکه همواره و تحت هر شرایطی از بخش کشاورزی و دامداری شهرستان حمایت می شود، مسئله مهم در بخش کشاورزی قدس بحث تغییر کاربری است که بویژه در بخش هفت جوی مشکلاتی را به وجود آورده، از جهاد کشاورزی تقاضا می شود اگر این اراضی کاربری کشاورزی دارند طبق قانون از تغییر کاربری آنها جلوگیری شود و در غیر این صورت مشکل مردم را رفع کند.

33 درصد اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شدند

در ادامه این مراسم رئیس سابق جهاد کشاورزی قدس اعلام کرد: این شهرستان در ابتدای فعالیت بنده، قدس یک شهرستان تازه تاسیس و نیازمند ایجاد زیرساخت های کشاورزی بود که بلافاصله پس از شروع کار تلاش شد تا نظام صنفی کشاورزان تشکیل شود که تاثیر بسیار مثبتی داشت.

سید حامد امیرآبادی زاده افزود: در مدت فعالیت در این شهرستان اقدامات بسیاری صورت گرفته که مهمترین آن ها عبارتند از افتتاح اولین صندوق توسعه کشاورزی استان در قدس، ایجاد تعاونی تولید روستایی جدید، تجهیز 33 درصد از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری تحت فشار، احداث 130 کیلومتر مسیر انتقال آب، تولید 8 نوع محصول سالم و راه اندازی بیمه اجتماعی کشاورزان که البته مهمترین دستاورد این چهار سال رضایت کشاورزان و بهره وران است.

لزوم افزایش بهره وری در بخش کشاورزی قدس

سپس رئیس جدید جهاد کشاورزی قدس اظهار داشت: قبل از تفکیک شهرستانها و جدایی قدس از شهریار، این شهرستان نیز در حوزه فعالیتی بنده بوده و با مشکلات و مسایل آن آشنایی دارم و تلاش می شود که پست و مقام عاملی برای جدایی مسئولان جهاد کشاورزی و کشاورزان و دامداران نباشد همه باید در کنار هم برای آبادی تلاش کنند.

مهدی صالحی افزود: از همه مسئولان شهرستان و همچنین کشاورزان و دامدارن انتظار می رود که جهاد کشاورزی را در راستای رسیدن به اهداف خود یعنی افزایش بهره وری حمایت کنند و با این نهاد همکاری و همیاری لازم را داشته باشند زیرا مهمترین مسئله انجام صحیح امور است.

در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر از زحمات امیرآبادی زاده تقدیر و حکم صالحی نیز قرائت و به وی تحویل داده شد.