۲۷ کیلوگرم فشار بر مهره های گردن به دلیل استفاده از موبایل

شهریاریها :از زمانی که نسل جدید تلفن های همراه وارد بازار شده اند، کمتر کسی را می بینید که در طول روز چندین بار سرگرم بازی، شبکه های اجتماعی و یا نوشتن و خواندن پیام نباشد. هنگام استفاده از موبایل، معمولا” اکثر کاربران گردن را خم می کنند بنابراین ستون فقرات در وضعیت نامناسبی قرار […]

شهریاریها :از زمانی که نسل جدید تلفن های همراه وارد بازار شده اند، کمتر کسی را می بینید که در طول روز چندین بار سرگرم بازی، شبکه های اجتماعی و یا نوشتن و خواندن پیام نباشد. هنگام استفاده از موبایل، معمولا” اکثر کاربران گردن را خم می کنند بنابراین ستون فقرات در وضعیت نامناسبی قرار می گیرد.

یعنی گردن به طور طبیعی باید با مهره های گردن در یک خط صاف قرار داشته باشد، ولی در حالت خواندن و نوشتن پیام، گردن خیلی جلوتر از مهره ها قرار می گیرد.

27 کیلوگرم فشار بر مهره های گردن به دلیل استفاده از موبایل۲۷ کیلوگرم فشار ناشی از خم کردن گردن

نتایج پژوهشی تازه نشان می دهد که خم کردن سر و به پایین نگاه کردن برای کار کردن با تلفن همراه معادل وزنه ای ۲۷ کیلوگرمی روی گردن شما نیرو وارد می کند. این نیرو مشابه این است که چهار توپ بزرگ بولینگ یا کودکی هشت ساله از گردنتان آویزان شده باشد! ما انسان های امروزی به طور متوسط روزانه حدود ۲ تا ۴ ساعت از موبایل خود استفاده می کنیم. دانشمندان این میزان فشار را در کل سال حساب کرده و به این نتیجه رسیدند که در سال، مهره های گردن تا ۱۴۰۰ ساعت زیر فشار هستند. این فشار باعث فرسوده شدن مهره های گردن و ستون فقرات می شود. از همه بدتر این که هنوز نمی دانیم تأثیرات درازمدت این کار چه خواهد بود.

نتایج پژوهش انجام شده

این پژوهش به رهبری کنت هانسراج، جراح ارشد ستون فقرات و ارتوپدی در مرکز توان بخشی و جراحی نخاع نیویورک انجام شد که از مدل سه بعدی ستون فقرات برای اندازه گیری تأثیرات کشش ثابت سر به سمت پایین برای چک کردن تلفن همراه استفاده کرده بود. به دلیل اینکه سر با وزن ۵.۵ کیلوگرم بسیار سنگین است، وقتی که برای مدت طولانی به پایین نگاه می کنیم، گشتاور زیادی روی گردن اعمال می کنیم.

گروه هانسراج برای نمایش شهودی اثر این گشتاور، آن را با آویزان کردن وزنه ای از گردن شبیه سازی کرد و با نتایج غیرمنتظره ای روبرو شد.

هانسراج در ژورنال Surgical Technology International گزارش می دهد: وقتی که سر به سمت جلو خم می شود، این نیروها برای ۱۵ درجه شیب به اندازه ۱۲ کیلوگرم، برای ۳۰ درجه به اندازه ۱۸ کیلوگرم، در ۴۵ درجه به اندازه ۲۲ کیلوگرم و در ۶۰ درجه، ۲۷ کیلوگرم خواهند بود. وقتی که زاویه سر روبه جلو تغییر می کند، وزن مشاهده شده توسط ستون فقرات به میزان چشمگیری افزایش می یابد. این فشارها ممکن است منجر به سایش، پاره شدن و آسیب گردن شده و حتی شاید هم به جراحی ختم شود.

راه چاره چیست؟

توضیحات ارائه شده به این معنی نیست که تلفن خود را به بیرون از پنجره پرتاب و استفاده از ابزارهای الکترونیکی را برای همیشه فراموش کنید، منطقی نیست انتظار داشته باشیم همه مردم گوشی هایشان را کنار بگذارند تا ستون فقراتشان را نجات دهند! ولی صرف آگاهی از مشکل و تلاش برای اصلاح نحوه در دست گرفتن گوشی، می تواند در درازمدت مفید باشد. پزشکان توصیه می کنند که هنگام کار با کامپیوتر و تلفن هوشمند، سعی کنید سر خود را راست نگه دارید و از قوز کردن و کشیدگی گردن به سمت جلو خودداری کنید تا آسیب وارده به ستون فقرات کاهش یابد. برای اینکه سر در وضعیت سالم قرار داشته باشد، گوش ها باید در راستای شانه باشند و سینه به جلو و شانه ها به عقب کشیده شده باشند.

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

 

smart-phones-main