گلایه خانواده‌ها از «شاد»/ دغدغه‌های والدین نسبت به آموزش فرزندان
گلایه خانواده‌ها از «شاد»/ دغدغه‌های والدین نسبت به آموزش فرزندان
گلایه‌های مختلفی درباره شبکه آموزشی دانش‌آموزی(شاد) وجود دارد و مسؤولان دستگاه تعلیم و تربیت وعده داده‌اند این مشکلات حل می‌شود؛ حالا باید دید واقعا چه تعداد از خانواده‌ها می‌توانند از شبکه «شاد» استفاده کنند و آیا آموزش و پرورش می‌تواند برای مابقی دانش‌آموزان که این دسترسی را ندارند، برنامه آموزشی مناسبی ارائه دهد؟

به گزارش شهریاریها ،مسؤولان دستگاه تعلیم و تربیت بعد از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا در اوایل اسفند سال گذشته، به دنبال چاره‌ای برای حل مشکل کسری ساعات آموزشی دانش‌آموزان بودند.

آموزش تلویزیونی، اولین اقدام آموزش و پرورش بود که هم اکنون هم آموزش تلویزیونی از طریق شبکه‌های ۴ و ۷ در حال ارائه است؛ البته در کنار مثبت بودن این آموزش‌ها، زمان آموزش به نسبت آموزش حضوری بسیار کم است و از سوی دیگر امکان تعامل دو سویه بین دانش‌آموز و معلم وجود ندارد.

در کنار این آموزش‌ها، معلمان از طریق ایجاد گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، به آموزش دانش‌آموزان خود می‌پردازند که این روش هم با مشکلاتی چون هزینه اینترنت، قطع و وصل اینترنت، عدم دسترسی همه دانش‌آموزان به اینترنت یا موبایل، همراه است.

در همین راستا وزارت آموزش و پرورش به فکر ایجاد راهکاری برای ساماندهی آموزش مجازی دانش‌آموزان افتاد و طرح پلتفرم شبکه اجتماعی دانش‌آموزان با عنوان «شاد» کلید خورد؛ در این مسیر از پیام‌رسان‌های داخلی دعوت شد و ۵ پیام‌رسان برای اجرای طرح انتخاب شدند.

 

اما شبی که قرار بود فردای آن، شبکه اجتماعی دانش‌آموزان به طور رسمی آغاز به کار کند، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که این طرح اجرا نمی‌شود؛ در ساعات پایانی ۱۵ فروردین ۱۳۹۹، وزارت آموزش و پرورش طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با عنایت به تصمیم و تأکید وزارتخانه متبوع مبنی بر اختصاصی و امن بودن بستر ارتباطی معلم _ دانش آموزان و به منظور صیانت از حقوق آموزشی و ترببتی دانش آموزان و نیاز به زمان بیشتر برای حصول اطمینان بخش فنی از این امر، ضمن تاکید بر اهمیت راه اندازی این بستر و پابرجا بودن کلیه دستورالعمل های ارسالی معاونین آموزشی، زمان ورود مدیران، معلمان و دانش آموزان به این بستر ارتباطی در روزهای آتی اعلام می‌شود».

و این شد که حدود یک هفته بعد یعنی ۲۱ فروردین، شبکه آموزشی دانش‌آموزی ارائه شد؛ وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ خود اعلام کرد: «ضمن تبریک میلاد خجسته قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف، به استحضار می‌رساند با پیگیری‌های مستمر وزیر آموزش و پرورش و همکاری وزارت ارتباطات، دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، مساعدت دانشگاه صنعتی شریف و تلاش شبانه روزی تیم فنی، اجرایی و حقوقی پلتفرم اختصاصی آموزش و پرورش به نام SHADAP  با مالکیت و مدیریت وزارت متبوع، در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته است».

مسؤولان آموزش و پرورش، راهنمای ورود مدیران، معلمان و دانش‌آموزان را به شبکه جدید منتشر کردند و اعلام شد که آموزش‌ها به‌زودی آغاز می‌شود.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش ۲۸ فروردین در خصوص شبکه آموزشی دانش‌آموز(شاد) گفت: «به دنبال فضای ایمن، اختصاصی و  در مالکیت آموزش و پرورش بودیم؛ ضمن اینکه امکان نظارت برقرار باشد و بتوانیم مطمئن باشیم که محتوای آموزشی تدریس می‌شود و بر این اساس یک برنامه اختصاصی تحت عنوان  «شاد» که شبکه آموزشی دانش‌آموزان است را طراحی کردیم که متعلق به آموزش و پرورش است و کارکرد آن شبیه به سایر پیام‌رسان ‌‌‌‌‌های دیگر بوده و به سادگی انجام می‌شود؛ ضمن اینکه قابلیت‌های بسیار متنوعی دارد که به تدریج با افزایش ظرفیت آن، اعلام می‌شود».

وی درباره ثبت‌نام دانش‌آموزان در این سایت ادامه داد: «از نیمه شعبان، ثبت‌نام دانش‌آموزان دبستانی آغاز شد و از دیروز ثبت‌نام دانش‌آموزان دبیرستانی شروع شد؛ بر اساس آخرین آمار، قریب ۸ میلیون نفر تاکنون ثبت نام کردند که ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز هستند که خودشان مستقیم ثبت‌نام کردند یا از طریق معلمان به سامانه پیوستند؛ یک و نیم میلیون گروه درسی تشکیل شده و ۵۱۰ هزار کلاس درس تاکنون تشکیل شده است؛ همچنین در طول ۳ روز گذشته بیش از ۱۵۰ میلیون پیام و ۶۰ میلیون فایل بین دانش‌آموزان و معلمان مبادله شده است».

اما شاد به رغم تمام فرصت‌هایی که آموزش و پرورش اعلام کرده است، مشکلاتی دارد که به نظر می‌آید مسؤولان این دستگاه باید پاسخگو باشند؛ برخی مخاطبان خبرگزاری فارس نیز در سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌هایی با عنوان «عدم راه‌اندازی سامانه شاد در بعضی مدارس غیردولتی»، «ضرورت نظارت بیشتر آموزش و پرورش بر اپلیکیشن شاد» و «توجیه تعویض نام سامانه شاد چیست؟» خواستار پیگیری شدند.

مادر یک دانش‌آموز دبستانی در شهرستان‌‌های استان تهران به خبرنگار فارس گفت: «در خانه ما، بنده و پدر فرزندانم تلفن همراه داریم که تلفن بنده، بسیار ساده است و واقعا نمی‌توان نرم‌افزار نصب کرد خودم هم تاکنون به اینترنت وصل نشدم و فقط با این تلفن، تماس می‌گیرم؛ پدر خانواده هم که تلفن همراه وسیله کارش است و نمی‌تواند در اختیار بچه‌ها قرار دهد، ما نمی‌دانیم باید چکار کنیم؟».

مادر دانش‌آموز دیگر در شهر تهران اظهار کرد: «به عقیده من، تلفن وسیله شخصی است و در آن مطالب مختلفی وجود دارد؛ والدین نمی‌توانند تلفن خود را در اختیار فرزندشان قرار دهند و از سوی دیگر خرید تلفن همراه جدید هم هزینه بالایی دارد».

برخی خانواده‌ها نیز اعلام می‌کردند که تلفن همراه قابل استفاده برای فرزند را ندارند و فرزندشان نمی‌تواند وارد شبکه شاد شود؛ برخی خانواده‌هایی هم که تلفن همراه دارند نیز با مشکلات فنی در این سیستم مواجه بودند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص نیاز به اینترنت، تبلت و موبایل در شبکه شاد، اظهار کرد: «شکل مطلوب، مدرسه است و هیچ چیزی جایگزین مدرسه نیست اما امروز که به دلایلی برای سلامت و محافظت از سلامت دانش‌آموزان از مدرسه فاصله گرفتیم باید روش‌های مختلفی را تمرین کنیم؛ این طرح، کار بزرگی است که بیشترین پوشش را دارد ولی قطعاً ممکن است بخشی از دانش‌آموزان تحت پوشش قرار نگیرند؛ بر این اساس کماکان برنامه تلویزیونی موضوعیت خواهد داشت و حدود ۳ هزار راهبر آموزشی داریم که مراقبت لازم را به عمل خواهیم آورد».

وی تصریح کرد: «همه تلاشمان را می‌کنیم تا به تدریج اشکالاتی که پیش‌بینی می‌شود، رفع شود و یک تیم بسیار ورزیده فنی از دانشگاه شریف و وزارت ارتباطات، اپراتور اول و مرکز فناوری آموزش و پرورش دائما رصد می‌کنند و یک مرکز تلفن است که به تمام سؤالات پاسخ می‌دهد و اشکالات را برطرف می‌کند».

حاجی‌میرزایی درباره گلایه معلمان درباره بارگذاری فایل‌ها به سختی گفت: «تعهدی که گروه فنی دارد این است که سرعت دانلود فیلم و ارسال اطلاعات از پیام‌رسان‌های خارجی بالاتر و ارزان‌تر باشد بنابراین تمام تلاش ما این است که این اشکالات را برطرف کنیم و نیازمند این است که همه دانش‌آموزان و معلمان این کار را با جدیت دنبال کنند و کار آموزش وقفه پیدا نکند».

سازمان مدارس و مراکز غیردولتی هم اعلام کرده است که مدارس غیردولتی هم به شبکه آموزشی دانش‌آموز(شاد) متصل می‌شوند و خانواده‌ها می‌توانند درباره مدارسی که در ارائه آموزش در ایام تعطیلی مدارس به دلایل پیشگیری از شیوع کرونا اقدام نکردند، با شماره تلفن ۴۳۱۷ تماس بگیرند.

مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در این خصوص گفت: «مدیران مشارکت استان‌های سازمان مدارس غیردولتی از راه اندازی و آموزش در بستر شبکه اجتماعی دانش‌آموزی استقبال کرده‌اند؛ شبکه شاد اقدامی بزرگ در نظام آموزشی است که آموزش را برای تمام دانش‌آموزان مهیا کرده است و استقبال مدارس غیردولتی از این شبکه دانش‌آموزی مجازی بسیار بالا بوده است».

اما ممکن است خانواده‌ها در هنگام ورود به شبکه شاد با خطا مواجه شوند؛ مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در این خصوص اعلام کرد: اگر در هنگام احراز هویت دانش آموز، صفحه ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای (کد ملی و سریال شناسنامه و …) نشان داده نشد و مستقیماً به صفحه‌ای وارد شود که پیام خطای ۴۰۳ ظاهر شود چند نکته را باید رعایت کرد.

اول اینکه هنگام کار با شاد و احراز هویت در گوشی، فیلترشکن خود را خاموش کنید؛ زبان صفحه‌کلید گوشی یا کامپیوتر را روی انگلیسی قرار دهید. (اعداد را به انگلیسی وارد کنید)؛ صحت مشخصات شناسنامه‌ای دانش‌آموز توسط مدیر مدرسه در سناد چک شود. اصلاح اطلاعات در سناد حداکثر تا ۲۴ ساعت در سامانه شاد اعمال خواهد شد.

لینک صفحه اینترنتی احراز هویت را کپی کرده و با مرورگر دیگری در گوشی یا کامپیوتر همان صفحه را باز کنید و احراز هویت را ادامه دهید؛ معمولاً مشکل از ترافیک و سرعت اینترنت شما یا خود برنامه است. مراحل احراز هویت را مجدداً و  در زمان‌های مختلف انجام دهید.

 احتمال دارد نسخه گوشی یا مرورگر اینترنت شما پایین باشد. در صورت آشنایی با بروزرسانی برنامه‌ها، مرورگر خود را از “بازار” یا “فروشگاه گوگل” آپدیت نمایید، یا یک مرورگر دیگر مثل گوگل‌کروم یا موزیلا فایرفاکس و … نصب نمایید.

در صورتی که با این روش موفق به انجام احراز هویت نشدید، آسان‌ترین راه این است که روی یک گوشی دیگر و با همین شماره موبایل اولی، برنامه را نصب و اجرا و مراحل احراز هویت را انجام دهید. پس از اتمام کار در گوشی دوم، در گوشی اول نیز دانش آموز به کلاس اضافه خواهدشد و می‌توانید برنامه را از گوشی دومی حذف نمایید؛ حاصل جمع دوعدد راهم درجای مشخص شده بنویسید.

اما در در صورت بروز خطای ۴۰۶ راه حل چیست؟ پاسخ به این پرسش این است که هر دانش آموز برای ثبت مشخصات شناسنامه ای ۵ دقیقه زمان دارد چنانچه در ۵ دقیقه نتواند اطلاعات خود را ثبت کند با خطای ۴۰۶ مواجه می شود. در این صورت مجدداً اقدام به ثبت مشخصات کنید.

اگر بعد از ثبت مشخصات دانش‌آموز با خطای ۴۰۱ یا ۴۰۲ مواجه شدید باید به یک مرحله عقب برگردید و مراحل را مجدداً ادامه دهید. در صورتی که بعد از مرحله احراز هویت به خطای ۴۰۱ یا ۴۰۲موجه شدید، باید به قسمت دانش‌آموز سپس قسمت لیست دانش‌آموزان بروید و نام دانش‌آموز را انتخاب کنید.

به گزارش فارس، گلایه‌های مختلفی درباره شبکه آموزشی دانش‌آموزی(شاد) وجود دارد و مسؤولان دستگاه تعلیم و تربیت وعده داده‌اند این مشکلات حل می‌شود؛ حالا باید دید واقعا چه تعداد از خانواده‌ها می‌توانند از شبکه «شاد» استفاده کنند و آیا آموزش و پرورش می‌تواند برای مابقی دانش‌آموزان که این دسترسی را ندارند، برنامه آموزشی مناسبی ارائه دهد؟

در صورتی که دچار مشکل در استفاده از شبکه آموزشی دانش‌آموز هستید، با ما مطرح کنید تا از طریق مسؤولان وزارت آموزش و پرورش پیگیری کنیم.