چگونه در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نام کنیم؟
چگونه در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نام کنیم؟
سرپرستان خانوار از امروز باید اطلاعات سکونتی خودشان را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند.

به گزارش شهریاریها از امسال به بعد خانه‌هایی که ۱۲۰روز معادل چهار ماه در سال خالی باشند، مشمول قانون پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند وزارت راه وشهرسازی می‌گوید تاکنون یک میلیون و۳۰۰هزار خانه خالی به سازمان امورمالیاتی معرفی شده و این سازمان نیز وعده داده است فاز اول اخذ مالیات از این خانه ها، از ابتدای مرداد آغاز شود.

 

اطلاعات واحد‌های مسکونی مشمول قانون مالیات بر خانه‌های خالی از طریق تجمیع داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی حوزه مسکن و ثبت اسناد، شهرداری‌ها و سازمان‌های آب و برق و… پایش و استخراج می‌شود، اما همان گونه که در متن قانون نیز تاکید شده است، وزارت راه وشهرسازی در تلاش است تا آخرین حلقه از زنجیر اطلاعات بازار مسکن را از طریق خوداظهاری اطلاعات ملکی در سامانه ملی املاک واسکان تکمیل کند. بر این اساس، از فردا باید مالکان و مستاجران با مراجعه به سایت amlak.mrud.ir اطلاعات املاک خود را ثبت کنند. جریمه ثبت اشتباه یا ثبت نکردن اطلاعات در سامانه، حذف یارانه و خدمات بانکی اعلام شده است.

 

تأثیر اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر بازار

یک کارشناس بازار مسکن درباره تأثیر اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر بازار مسکن گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، ممکن است در ابتدا به دلیل افزایش عرضه، سبب کاهش قیمت‌ها در بازار بشود، اما در بلندمدت به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم و همچنین درنظر نگرفتن بازار‌های موازی، تأثیر آن کمتر می‌شود.

 

نادر عابدزاده افزود: به عنوان نمونه درحالی قرار است از خانه‌های خالی و موجران، مالیات گرفته شود که برای مهار سفته بازی در بازار‌های موازی مانند طلا و خودرو هنوز اقدامی صورت نگرفته است. این مسئله می‌تواند سبب خروج بخشی از سرمایه‌ها از بازار اجاره داری و رفتن آن‌ها به سوی بازار یادشده شود. بر این اساس، باید هم زمان با اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی، برای مهار سایر بازار‌ها نیز اقدام‌های مناسبی صورت بگیرد.

 

وی ادامه داد: در قانون خانه‌های خالی، ۱۲ ماه بعد از صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی برای سازندگان با تعداد کم و برای انبوه سازان ۱۸ ماه بعد از صدور گواهی اتمام عملیات وقت داده شده است، اما ازآنجاکه در پروژه انبوه سازی اگر یک واحد هم باقی مانده باشد گواهی اتمام عملیات صادر نمی‌شود، این امکان را فراهم می‌کند که سازنده زمان اعلام خانه‌های خالی خود را به تاخیر بیندازد. بر این اساس برای اجرای بهتر اخذ مالیات از خانه‌های خالی، باید خلأ‌های قانونی درنظر گرفته شود.

وی ادامه داد: این مسئله را هم باید درنظر گرفت که افرادی که اکنون در بازار اجاره داری می‌کنند، نگه داشتن خانه خالی برایشان صرفه اقتصادی ندارد و از محل خوداظهاری این افراد، عرضه مسکن زیاد نمی‌شود. این فعال بازار مسکن بیان کرد: برای بهبود وضعیت بازار باید هم زمان با به کارگیری سیاست‌های افزایش عرضه مسکن، سیاست‌های تقویت قدرت خرید شهروندان نیز به اجرا دربیاید.

چگونه در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نام کنیم؟

۱ -مراجعه به سایت ثبت املاک

در اولین قدم باید به سایت ثبت املاک به آدرس amlak.mrud.ir مراجعه کرد. برای ورود به سامانه، مالک باید شماره تلفن همراهی را که به نام خودش است، به همراه کد ملی در سامانه ثبت کند.

۲ -نمایش اطلاعات املاک کاربر

پس از درج کد ملی، فهرست املاک متعلق به آن کدملی برای کاربر نمایش داده می‌شود. اگر این اطلاعات صحیح نباشد، کاربر باید گزینه «این ملک متعلق به من نیست» را ثبت کند.

۳- انتخاب نـوع کاربری ملک

انتخاب نوع کاربری ملک مثل مسکونی، تجاری و اداری نیز به اظهارکننده واگذار شــده است. اگر مالک در واحد مسکونی سکونت نداشته باشد، کاربر باید گزینه «شخص دیگری در آن ساکن است» را انتخاب کند.

 

۴ -ثبت اطلاعات زمین

دارندگان قطعات زمین ساخته نشده هم باید اطلاعات ملکی خود را وارد کنند. همچنین اگر املاکی دارید که در فهرست ارائه شده از طرف سامانه درج نشده است، گزینه «افزودن ملک جدید» را انتخاب و مشخصات آن را ثبت کنید. درصورتی که کاربر، مستاجر یا هر نوع ساکن دیگری مثل سکونت فرزندان در املاک خود دارید، باید مشخصات ساکنان ملک را در سامانه درج کنید.