پولشویی چیست؟
پولشویی چیست؟
تبدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی‌های به ظاهر مشروع، پولشویی نامیده می‌شود که در این فرایند، پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی می‌شود که در ظاهر از راه‌های قانونی بدست آمده‌ و به این طریق «پول شسته شده» وارد اقتصاد می‌شود.

به گزارش شهریاریها ، تبدیل سود حاصل از خلافکاری و فساد به دارایی‌های به ظاهر مشروع، پولشویی نامیده می‌شود که در این فرایند، پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی می‌شود که در ظاهر از راه‌های قانونی بدست آمده‌ و به این طریق «پول شسته شده» وارد اقتصاد می‌شود.

اما به جز مسائل خلافکاری و مرتبط با قاچاق و فساد، در برخی از کشورها پولشویی را تحت عنوان مبهم کردن منشأ منابع مالی تعریف می‌کنند که این مورد درباره قرارداد سرمربی ایتالیایی استقلال صدق می‌کند چرا که مسئولان استقلال به دنبال دور زدن تحریم‌ها و مبهم کردن پرداختی‌ها به سرمربی خود بودند که مسئولان بانکی در ایتالیا نیز نسبت به واریز مبالغی از طریق حساب شخص سوم و ارائه نشدن اسناد و مدارک کافی، استراماچونی را متهم به پولشویی کردند.

* ارتباط FATF با موضوع فوتبال ایران چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی یا FATF، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.

اتحادیه FATF دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که کلیه جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربرمی‌گیرد. دستورالعمل اجرایی اتحادیه FATF به صورتی نوشته شده‌ است که هم قابل اجرا توسط کلیه اعضا باشد و هم اینکه مبادلات پولی قانونی کشورهای عضو را محدود نکند و مانع توسعه اقتصادی کشورها نشود.

طی سالیان گذشته کشورهای توسعه یافته و دارای سازوکار اقتصادی و بانکی مشخص به این کنوانسیون پیوستند اما همچنان کشورهای متعددی مانند ایران نیز در آستانه الحاق به این کنوانسیون هستند.