مجسمه‌ای از ناصرالدین شاه که ذوب شد +عکس
مجسمه‌ای از ناصرالدین شاه که ذوب شد +عکس
شهریاریها - مجسمه ناصرالدین شاه در شعبان ۱۳۰۴ ساخته شد که سال‌ها بعد در دوره رضاخان این مجسمه به دستور رییس بلدیه تهران ذوب و از فلز آن برای ساخت اسلحه استفاده شد.

به گزارش شهریاریها ، ناصرالدین شاه پس از بازدید از موزه‌های فرنگ سفارش ساخت مجسمه‌ای از خود را به جهانگیر خان اقبال السلطنه وزیر صنایع و قورخانه داد.

به دستور وزیر مجسمه‌ای تقریبا به اندازه حقیقی ناصرالدین شاه قاجار سواره بر اسب با لباس رسمی توسط علی اکبر خان معمار در شعبان ۱۳۰۴  ساخته شد که مانند کارهای خوب اساتید اروپا بود و حال آنکه استادان و صنعتگران این مجسمه تماما ایرانی بودند.

سال‌ها بعد در دوره رضاخان این مجسمه به دستور بوذرجمهری رییس بلدیه تهران ذوب و از فلز آن برای ساخت اسلحه استفاده شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا تصویری از مجسمه ناصرالدین شاه را قبل از ذوب شدن مشاهده نمایید.

 

ناصرالدین شاه قاجار اولین کسی بود که از او مجسمه‌ای ساخته و در تهران نصب کردند؛ او که پس از بازگشت از سفر فرنگ سخت شیفته شهرها و مردمان فرنگ شده بود دوست داشت به شیوه آن‌ها هم مجسمه‌ای از او بسازند و در یکی از میادین اصلی شهر آن را نصب کنند.

آن طور که محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در روزنامه خاطرات خود نوشته است ابتدا قصد داشتند مجسمه را در سر میدان توپخانه بگذارند، اما به صلاحدید شاه و از آنجا که احتمال مخالفت‌های عمومی به دلیل تشابه مجسمه و بت در فرهنگ آن روزگاران ایرانیان وجود داشت دستور داده شد تا آن را به قورخانه ببرند تا دو سال بعد آن را به باغشاه منتقل کنند.

 

  • منبع خبر : منبع: باشگاه خبرنگاران