فقط ۲ هفته در خانه بمانید تا کرونا را شکست دهیم
فقط ۲ هفته در خانه بمانید تا کرونا را شکست دهیم
وزیر بهداشت، از مردم درخواست کرد فقط دو هفته در خانه بمانند تا حلقه انتقال ویروس کرونا شکسته شود.

به گزارش شهریاریها ، سعید نمکی، پنج شنبه شب از طریق فضای مجازی با مردم به صورت زنده گفتگو کرد.

وی با عنوان این مطلب که همواره به مردم قول داده‌ام با صداقت با آنها صحبت کنم، گفت: من همواره صادقانه حرف زدن با مردم را از کودکی یاد گرفته‌ام.

نمکی با بیان این مطلب که کاملاً روشن بود ویروس کرونا وارد کشور خواهد شد، اظهار داشت: از همین رو، تمامی همکارانم را به تدوین برنامه کشوری دعوت کردم.

وی افزود: از همان زمان دستور دادم از خروج ماسک به خارج از کشور جلوگیری شود، چون می‌دانستم گرفتار کمبود خواهیم شد. ضمن اینکه به همکاران اداره تجهیزات پزشکی گفتم تا می‌توانند از ماسک‌های تولید داخل خریداری کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین داروهایی که روزهای اول کشور چین اعلام کرد تأثیر نسبی در بهبود بیماران مبتلا به کرونا داشته‌اند، تهیه کردیم.

نمکی به مکاتبه برای قطع پروازهای مستقیم از چین اشاره کرد و گفت: ۲۹ بهمن اولین گزارش را دریافت کردیم که دو نفر بر اثر زجر تنفسی به کما رفته‌اند. بنده نیز روز ۳۰ بهمن در جلسه هیأت دولت گفتم که احتمال زیاد این دو نفر مبتلا به کرونا هستند.

وزیر بهداشت افزود: چون به مردم قول داده بودم با آنها رو راست باشم، خبر دو مورد مبتلا به کرونا را اعلام کردیم.

نمکی با عنوان این مطلب که آلودگی به ویروس تا ۸۵ درصد بدون علامت یا با علائم مختصر همراه است، گفت: ما کار خودمان را با ۲۰ تا ۲۵ آزمایشگاه شروع کردیم و امروز توانسته‌ایم موارد تشخیص ویروس را در ۵۰ آزمایشگاه کشور انجام دهیم.

وی با عنوان این مطلب که امروز وقت گله گذاری نیست، افزود: در رابطه با اعلام آمار باید بگویم آنچه اعلام می‌کنیم صادقانه ترین آماری است که در جهان اعلام می‌شود.

نمکی با طرح این سوال که مردم باید تا کی در خانه بمانند، گفت: اگر فقط دو هفته در خانه بمانید، طولانی‌ترین و مؤثرترین زمان زمین گیر کردن ویروس است. ضمن اینکه به فاکتورهای دیگر نیز امیدواریم تا این بیماری هر چه زودتر از بین برود.

وزیر بهداشت افزود: فقط دو هفته حوصله کنید، قول می‌دهیم با کار بزرگی که شروع کرده‌ایم، کمر بیماری را خیلی زود خواهیم شکست.

نمکی با اشاره به غربالگری بیش از ۲۵ میلیون نفر از جمعیت ۲۰ تا ۷۵ سال کشور، گفت: اولین گام این است که جمعیت آلوده را به سرعت تشخیص داده و ایزوله کنیم. با این کار، حلقه انتقال بیماری شکسته خواهد شد.