عکس / زورگیران سابقه‌دار را شناسایی کنید
عکس / زورگیران سابقه‌دار را شناسایی کنید

شهریاریها : در پی وقوع سرقت های مشابه از مشتریان بانک‌ها و مراکز تجاری به شیوه خفه کردن، پنچر کردن خودرو و سرقت کیف از داخل خودرو، پرونده‌ای در این‌باره در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ تشکیل و موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان این پایگاه قرار گرفت. با طرح شکایت تعدادی […]

شهریاریها : در پی وقوع سرقت های مشابه از مشتریان بانک‌ها و مراکز تجاری به شیوه خفه کردن، پنچر کردن خودرو و سرقت کیف از داخل خودرو، پرونده‌ای در این‌باره در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ تشکیل و موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان این پایگاه قرار گرفت.

با طرح شکایت تعدادی از مالباختگان و بهره‌گیری از اطلاعات بدست آمده مشخص شد که گروهی از سارقان با زاغ‌زدن اقدام به شناسایی مالباختگان کرده و پس از شناسایی طعمه‌های خود، در یک فرصت مناسب و به شیوه و شگردهای مختلف اقدام به سرقت وجوه نقد همراه آنها می‌کردند.

یکی از مالباختگان در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: اینجانب مبلغ 3 میلیون تومان از بانک شعبه مدائن دریافت کرده و به سمت منزل در حرکت بودم که ناگهان در میدان 21 نارمک، یک نفر از پشت سر به من حمله ور شد و دست خود را به دور گردنم انداخت و فرد دیگری ضمن پاره کردن لباس هایم اقدام به سرقت پول‌های داخل جیبم کرد و هر دو نفر، پس از سرقت با دو دستگاه موتورسیکلت از محل متواری شدند.

با شناسایی مالباختگان، کارآگاهان پایگاه سوم در اولین مرحله اقدام به چهره نگاری تصاویر سارقان و همچنین بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین‌های مداربسته بانکی کرده و با بررسی تصاویر بدست آمده موفق به شناسایی چند تن از مجرمان سابقه دار در زمینه سرقت به شیوه زاغ‌زنی شدند.

یکی از متهمان، مجرم سابقه داری به هویت ماشاء الله.ح است که با توجه به سن بالایش، در تمامی سوابق گذشته خود و در زمان فعالیت در گروه‌های سرقت به عنوان زاغ زن فعالیت داشته؛ در ادامه رسیدگی به این پرونده، کارآگاهان با بررسی دیگر تصاویر بدست آمده از شعبات مختلف بانکی موفق به شناسایی تصاویر متعلق به خانم جوانی شدند که در تمامی این شعبات حضور داشت، که با بررسی بیشتر تصاویر کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که این خانم جوان، یکی دیگر از زاغ زن‌های گروه سارقان است که همانند ماشاء الله.ح اقدام به شناسایی افراد در داخل بانک‌ها کرده و مشخصات افراد حامل وجه نقد را جهت سرقت در اختیار سایر اعضای گروه سارقان می گذارد.

با‌‌‌‌ شناسایی ماشاء الله و مرجان به عنوان دو نفر از اعضای گروه سارقان بانک‌ها و در ادامه تحقیقات پلیسی نامحسوس، دیگر اعضای گروه به اسامی محمد.ق، نصرالله.الف عضو سابق گروه سارقان زورگیر و خفه کن موسوم به دیوار چین، داوود.غ، علی‌اصغر.س، محمدصادق . م، محمدحسین . س و داود . س (پدر و پسر) و امیر . ف مورد شناسایی قرار گرفتند.

با شناسایی اعضای گروه سارقان و در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان موفق به شناسایی مخفیگاه تمامی اعضای گروه در مناطق مختلف سطح شهر تهران و همچنین شهرستان کرج شده و ضمن انجام هماهنگی های لازم قضایی و در ساعت های اولیه 4 دی سال جاری در طی چندین عملیات همزمان موفق به دستگیری تمامی اعضای این گروه از سارقان شدند.

با دستگیری و انتقال متهمان به پایگاه سوم و دعوت از مالباختگان، بسیاری از متهمان توسط مالباختگان مورد شناسایی قرار گرفتند که در ادامه و با توجه به دلایل و شواهد بدست آمده، متهمان به ناچار لب به اعتراف گشوده و به دهها فقره سرقت از مشتریان مراکز تجاری و اقتصادی بویژه شعبات بانکی در مناطق مختلف سطح شهر تهران بویژه در تهرانپارس و نارمک و همچنین در شهرری، باقر شهر، ورامین، اسلامشهر و شهرستان کرج اعتراف کردند.

در ادامه تحقیقات و با بهره گیری از اعترافات بدست آمده از مرجان، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که اعضای این گروه علاوه بر سرقت از مشتریان بانک‌ها، با شناسایی افراد سالخورده و بازنشسته بویژه خانم هایی که به تنهایی زندگی می کنند ضمن بدست آوردن اطلاعات در خصوص هویت و زندگی خصوصی آنها، با مراجعه به در منازل این افراد و معرفی خود به عنوان مأمور ادارات مختلف دولتی و با استفاده از اطلاعات بدست آمده، ضمن جلب اعتماد وارد منازل آنها شده و پس از تهدید و بستن دست و پا و بعضا بیهوش کردن با استفاده از مواد بیهوش کننده، اقدام به سرقت اموال با‌ ارزش منازل کرده و مالباختگان را در همان وضعیت رها و از محل متواری می‌شدند.

با شناسایی یکی از مالباختگان که خانم بازنشسته یکی از ادارات دولتی است، وی پس از حضور در پایگاه سوم و شناسایی مرجان و محمدصادق به عنوان دو نفر از سارقان، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: در داخل خانه بودم که ناگهان صدای زنگ خانه به صدا درآمد و صدای خانم جوانی را شنیدم که عنوان کرد از طرف اداره ای که در حال حاضر بازنشسته آن هستم آمده؛ من نیز با توجه به خانم بودن ایشان و همچنین اطلاعات دقیقی که وی در خصوص هویت من و همچنین سابقه کارم ارائه کرد، به او اعتماد کرده و در خانه را برایش باز کردم.

زمانیکه این خانم به همراه مرد جوانی وارد منزل من در طبقه سوم یک ساختمان شد و اطمینان پیدا کردند که در داخل خانه تنها هستم، ناگهان مردی که به همراه آنها و در پشت در ایستاده بود نیز وارد خانه شد و قبل از هرگونه درخواست کمک کردن از سوی من اقدام به بستن دهان و دست و پاهایم کرده و شروع به سرقت وجوه نقد، طلا و جواهرات داخل خانه کردند؛ آنها حتی به طلاهای داخل دستم نیز رحم نکردند و آنها را با قیچی بریده و به سرعت از خانه خارج شدند.

چند ساعت در همان وضعیت بودم که پس از ورود پسرم به داخل خانه نجات پیدا کرده و به همراه وی به کلانتری مراجعه و طرح شکایت کردم.

سرهنگ کارآگاه حسین خان بابایی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به سوابق متهمان در ارتکاب جرایم مختلف، در ادامه اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمان به دهها فقره سرقت به عنف و شناسایی ده‌ها مالباخته که به شیوه های مختلف مورد سرقت قرار گرفته‌اند و با توجه به احتمال وجود مالباختگان و شاکیان دیگر از این باند، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمان از سوی دادیار شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران صادر شده است.

از همه مالباختگان و شکاتی که موفق به شناسایی متهمان شدند دعوت می‌شود تا برای طرح شکایات خود به پایگاه سوم پلیس آگاهی واقع در خیابان سهروردی شمالی ـ خیابان خرمشهر – میدان نیلوفر مراجعه کنند.