صدور هشدار زرد گرمای هوا به کشاورزان استان تهران
صدور هشدار زرد گرمای هوا به کشاورزان استان تهران
تهران- مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به پیش بینی هواشناسی در خصوص تداوم افزایش دما از صدور هشدار سطح زرد گرمای هوا به باغداران و کشاورزان استان تهران خبر داد.

به گزارش شهریاریها ،حامد یزدی مهر عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران از صدور هشدار سطح زرد هواشناسی در حوزه کشاورزی در استان تهران خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ماندگاری هوای گرم که از امروز چهارشنبه هشتم تیر آغاز و تا روز شنبه ۱۱ تیر ماه ادامه خواهد داشت این هشدار صادر شده است.

یزدی مهر با اشاره به مخاطرات حاصل از افزایش دمای هوا بیان داشت: افزایش مصرف انرژی، احتمال گرمازدگی، احتمال تنش گرمایی محصولات کشاورزی و افزایش آلاینده اوزون از مخاطرات این پدیده هستند.

وی با بیان اینکه افزایش گرمای هوا توجه به بخش کشاورزی و پرورش دام و طیور را بیشتر می‌طلبد گفت: به همه کشاورزان، باغداران و دامداران توصیه می‌شود نسبت به کنترل و تنظیم دما و تهویه در گلخانه‌ها، دامداری‌ها و مرغداری‌ها به دلیل افزایش دمای هوا و ماندگاری هوای گرم تمهیدات لازم را بیاندیشند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران عنوان داشت: انجام آبیاری منظم باغات و مزارع با توجه به نیاز آبی گیاهان و ماندگاری هوای گرم، استفاده از دستگاه هواده در مزارع پرورش ماهی برای تأمین اکسیژن استخرها از موارد مهم دیگر در زمان بحران تداوم گرمای هوا می‌باشد.

یزدی مهر در خصوص احتمال وقوع آتش سوزی در مراتع خشک استان تهران نیز هشدار داد و افزود: تسریع در جمع آوری کاه و کلش های فله و بسته بندی و شخم با دیسک کردن زمین‌های زراعی و مراتع برای جلوگیری از آتش سوزی‌های احتمالی با توجه به افزایش دما و ماندگاری هوای گرم توصیه می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران در ادامه به هشدار وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک در ساعات عصر و شب امروز چهارشنبه تا پایان روز شنبه نیز اشاره کرد و عنوان داشت: منطقه این هشدار در نیمه جنوبی استان تهران است و احتمال شکستن درختان فرسوده و آسیب به سازه‌های موقت، احتمال نفوذ گرد و غبار انتقالی و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید توسط سازمان هواشناسی استان تهران پیش بینی شده است.

وی گفت: همچنین از همه باغداران می‌خواهیم در انجام عملیات محلول پاشی و سمپاشی در مزارع و باغات به دلیل وزش باد شدید توجه ویژه داشته باشند.

یزدی مهر در خصوص استحکام سازه‌ها، سالم بودن پوشش‌های پلاستیکی و بسته بودن درب و پنجره‌های گلخانه‌ها با توجه به وزش باد شدید نیز هشدار داد و اظهار داشت: اطمینان از استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر وزش باد شدید و اتخاذ تمهیدات لازم به دلیل گرد و خاک گسترده برای جلوگیری از تلفات آبزی از اهمیت ویژه برخوردار است تا انشاالله بحرانی در این زمینه حاصل نشود.