شیب ملایم کاهش کرونا در تهران/وضعیت همچنان قرمز
شیب ملایم کاهش کرونا در تهران/وضعیت همچنان قرمز
زالی آخرین وضعیت کرونای استان تهران و تعداد بیماران و فوتی‌های ناشی از کرونا را تشریح کرد.

به گزارش شهریاریها ، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا استان تهران اظهار کرد:اگر آمار مراجعان کلی این هفته را با هفته قبل مقایسه کنیم کاهش ۳.۲ درصدی را داریم و مراجعان سرپایی هم ۲.۷ درصد کاهش یافته است. در بخش‌های عادی ۸ درصد و در بخش مراقبت‌های ویژه ۳ درصد کاهش داشته ایم. این شیب بسیار ملایم  و همچنان تهران در وضعیت قرمز قرار داریم.

وی ادامه داد:تجربه در تهران نشان می‌دهد وقتی که افول مراجعان و بستری شروع می‌شود تا کاهش مرگ و میر چیزی حدود ۱۲ روز نهفتگی آماری داریم و آمار‌ها کاهش نمی‌یابد. در حال حاضر در تهران ۹ هزار و ۹۷۵ بیمار در بیمارستان های تهران بستری هستند، ۲ هزار و ۴۴۲ بیمار تازه بستری شده اند و ۲۴۳ نفر هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده اند.

زالی گفت:در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۷۴۰ بیمار ترخیص شده اند که این عدد در حال نزدیک شدن به آمار بستری است و در روز‌های آینده می‌تواند شتاب بیشتری را به خود بگیرد. در استان تهران ۱۱۴ مرکز واکسیناسیون فعال هستند، تقریبا ما روزانه از عدد ۱۰۰ هزار واکسیناسیون گذشته ایم و در چند روز گذشته روزانه بیش از صدهزار دوز واکسن تزریق شده است.

وی بیان کرد:کاهش محسوس میزان مرگ و میر و بستری را در بیماران بالای ۶۰ سال شاهد هستیم که ناشی از اثر بخش واکسیناسیون است و درصد مرگ و میر بالای ۶۰ سال از ۸۰ سال به ۳۲ درصد رسیده است. بالاترین فوتی‌ها در گروه سنی ۵۵ تا ۶۰ است و بعد از آن گروه‌های ۵۰ تا ۵۵ سال و ۴۵ تا ۵۰ سال است. پایین‌ترین مرگ و میر هم در هفته گذشته به ترتیب در گروه سنی بالای ۸۰ سال، زیر ۱۰ سال و ۱۰ تا ۲۰ سال است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران افزود:بالاترین میزان فوتی در ۲۰ مرداد است و سویه لامدا بیشترین جهش را در کرونا دارد.