شرایط دریافت معاینه فنی تغییر می کند
شرایط دریافت معاینه فنی تغییر می کند

شهریاریها : سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه همایش بین المللی منتخبان شوراهای اسلامی که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد در جمع خبرنگاران بااشاره به مصوبه حدود مجاز معاینه فنی که برای سال ۷۴ است اظهار داشت: این مصوبه به دوره قبل از ارتقای استاندارد خودروها برمی‌گردد […]

شهریاریها : سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه همایش بین المللی منتخبان شوراهای اسلامی که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد در جمع خبرنگاران بااشاره به مصوبه حدود مجاز معاینه فنی که برای سال ۷۴ است اظهار داشت: این مصوبه به دوره قبل از ارتقای استاندارد خودروها برمی‌گردد که درحال حاضر قطعات خودرو ها در بحث آلاینده ها اصلاح شده است وحدود معاینه فنی نیز باید اصلاح شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ارتقا یک درجه ای کیفیت خودروها از سال ۹۲ به بعد افزود: در حدود مجاز معاینه فنی قدیم، قطعات کنترل آلایندگی خودروها مدنظر قرار نگرفته بود، در آن مقطع این قطعات در خودروسازی ما اصلا وجود نداشت اما امروزه خودروسازان ما ملزم به رعایت استانداردهای یورو۴ هستندو خودروهای وارداتی ملزم به داشتن یورو۵ هستند. خودروهای دیزلی نیز باید استاندارد یورو۴ یا یورو ۵ داشته باشند. و موتورسیکلت‌ها نیز ملزم به رعایت یورو۳ هستند.

متصدی ادامه داد: در سال گذشته به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، بهبود معاینه فنی صورت گرفت و حدود مجاز معاینه فنی اصلاح شد و به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید تا طبق استاندارد یورو ۴ و یورو۵ تولید شوند، ولی وقتی از کارخانه خارج می‌شوند و در چرخه مصرف قرار می‌گیرند نیز باید استاندارد و حدود مجاز معاینه فنی را رعایت کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از فردا (اول مرداد) حدود مجاز معاینه فنی جدید سختگیرانه‌تر اجرا می‌شود. طبق حدود مجازمعاینه فنی جدید کنترل کاتالیست‌ و ورودی و خروجی آلاینده خودرو از فردا در شبکه سیمفا (شبکه جامع معاینه فنی کشور) اجرا می‌شود.

وی ادامه داد:با اجرای حدود مجاز معاینه فنی جدید،صاحبان خودروها اقدام به اصلاح خودرو و رفع نواقص فنی می کنند بنابراین امیدواریم مردم نیز در این زمینه مشارکت کافی داشته باشند.

متصدی افزود: صاحبان خودروها باید نسبت به تعویض کاتالیست‌ها و بهسازی خودروهای خود اقدام کنند. در همین زمینه هماهنگی با خودروسازان صورت گرفته تا تامین کاتالیست‌ها با مشکل مواجه نشود.

وی ادامه داد: ایجاد سیمفا و یکسان‌سازی اتصال و کنترل خودروها به منظورجلوگیری از تخلفات، بستری را فراهم کرد تا از طریق ارتباط با شماره‌گذاری نیروی انتظامی و دوربین‌های شهری و جاده‌ای کنترل و برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی صورت بگیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حدود مجاز معاینه فنی برای خودروهای انژکتوری و دیزلی سختگیرانه‌تر شده و برای خودروهای سنگین که مربوط به وزارت راه و شهرسازی است حدود مجاز تعیین و ابلاغ شده است.