آسیب 40 درصدی خانه های روستایی از زلزله 3.9 ریشتری فیروزکوه
آسیب 40 درصدی خانه های روستایی از زلزله 3.9 ریشتری فیروزکوه

شهریاریها : زلزله 3.9 ریشتری صبح امروز شرق استان تهران در حالی مرز مشترک دو استان تهران و مازندران را لرزاند که باید آن را به عنوان زنگ خطری در نزدیکی پایخت شمرد.  زلزله امروز شهرستان فیروزکوه بخشهایی از این شهرستان و نواحی حد فاصل دو استان همجوار تهران و مازندران را با توان 3.9 […]

13920221000031_PhotoAشهریاریها : زلزله 3.9 ریشتری صبح امروز شرق استان تهران در حالی مرز مشترک دو استان تهران و مازندران را لرزاند که باید آن را به عنوان زنگ خطری در نزدیکی پایخت شمرد.

 زلزله امروز شهرستان فیروزکوه بخشهایی از این شهرستان و نواحی حد فاصل دو استان همجوار تهران و مازندران را با توان 3.9 ریشتر به لرزه درآورد.

حادثه طبیعی یاد شده ساعت 10 و 27 دقیقه و 43 ثانیه صبح در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی 35.79 درجه و طول شرقی 52.56 درجه به ثبت رسید.

در پی این زمین لرزه نقاطی در 20 کیلومتری فیروزکوه، 39 کیلومتری “آلاشت” مازندران، 45 کیلومتری کیلان و 106 کیلومتری پایتخت را تحت تأثیر قرار داد.

همچنین پس لرزه هایی با توان دو ریشتر در ساعت ۱۱ و 11 دقیقه و 34 ثانیه و 11 و 39 دقیقه و 20 ثانیه، نواحی یاد شده را دوباره لرزاند.

زلزله خسارت جانی نداشت

فرماندار شهرستان فیروزکوه در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: پس از وقوع زلزله بلافاصله اعضای ستاد بحران شهرستان در محل این فرمانداری گردهم آمدند.

ابوالقاسم مهری ادامه داد: خوشبختانه زلزله و پس لرزه بعد از آن خسارات جانی به دنبال نداشت و شرایط روحی مردم در حال حاضر مناسب ارزیابی می شود.

وی اضافه کرد: بررسی مناطق تحت تأثیر این واقعه طبیعی بصورت میدانی در حال انجام است تا آماری صحیح از خسارات مالی به جای مانده استحصال شود.

این مسئول افزود: در این زمین لرزه برخی بافتهای فرسوده شامل منازل مسکونی دارای بنای قدیمی دچار خساراتی مانند شکاف دیواره ها شده اند.

آسیب 40 درصدی خانه های روستایی

دهیار روستای “طارس” از بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه و یکی از نواحی حاضر در محدوده لرزه ای این زلزله نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: زلزله امروز خسارات جانی نداشت، اما برخی منازل مسکونی این روستا و سایر مناطق با آسیبهایی مواجه شد.

علی حسین وطنی ادامه داد: هرچند آمار دقیق خسارات باید بعد از بررسی دقیق اعلام شود، اما در همین شرایط ابتدایی می توان گفت که برخی منازل مسکونی تا 40 درصد دچار آسیب شده اند.

وی اضافه کرد: در برخی منازل دیواره های جانبی دچار شکاف برداشته و در برخی دیگر از مناطق روستایی فیروزکوه حتی سقف برخی منازل نیز دچار آسیب شده است.

این مسئول افزود: در حال حاضر فرماندار شهرستان فیروزکوه به همراه سایر مسئولان ستاد بحران از شرایط بعد از زلزله روستای طارس و سایر مناطق روستایی بازدید می کنند.

صدای زنگ خطر بیخ گوش پایتخت

آنچه از سخن مسئولان در این گزارش قابل استنباط بود، آسیب رسانی این زلزله نزدیک به چهار ریشتری به بافتهای فرسوده اغلب روستایی است، حال آنکه این زمین لرزه در نواحی شهری نیز احساس شده است.

اینچنین وقایعی باید به یادمان بیاورد که زلزله امری اجتناب ناپذیر در استان تهران قلمداد شده و پدیده ای است که ایراد در رفتار انسان آن را به بلای طبیعی بدل می سازد.

فراموش نکنیم که هنوز بخشهای عمده ای از مناطق شمال شرق استان تهران و حتی پایتخت را بافت فرسوده مسکونی تشکیل می دهد که این عامل خود می تواند آبستن بروز حوادثی دلخراش و جبران ناپذیر باشد.