بلاتکلیفی هزینه حذف کدهای بین‌شهری
بلاتکلیفی هزینه حذف کدهای بین‌شهری

گروه فناوری شهریاریها : پس از مدت‌ها دولت اکنون برای اجرای مصوبه سفر استانی چند دوره پیش برای هم‌کدی داخل استانی جدی‌ شده اما با توجه به شواهد و ظواهر امر، محل جبران خسارت شرکت مخابرات از محل حذف کدها ظاهراً هنوز مشخص و قطعی نشده است. به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که اجرای […]

68867_PhotoAگروه فناوری شهریاریها : پس از مدت‌ها دولت اکنون برای اجرای مصوبه سفر استانی چند دوره پیش برای هم‌کدی داخل استانی جدی‌ شده اما با توجه به شواهد و ظواهر امر، محل جبران خسارت شرکت مخابرات از محل حذف کدها ظاهراً هنوز مشخص و قطعی نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که اجرای هم‌کدی داخل استانی مدت‌ها به دلیل ضرر مالی این اقدام برای مخابرات رها شده بود، اخیراً رایزنی‌های دولت با مخابرات برای اجرای این طرح بسیار جدی شده است.
مخابرات طرح هم‌کدی را در 2 استان تهران و البرز اجرا کرد و پس از آن به دلیل کاهش درآمد و ضرر شرکت، اجرای این طرح در استان‌های دیگر که تکلیف دولت بود را تا تعیین محل جبران ضرر و زیان متوقف کرد.
آن طور که مدیرعامل مخابرات می‌گوید، با یک حساب سرانگشتی اجرای هم‌کدی در یک استان ضرر 4 میلیارد تومانی و در مجموع 30 استان، 120 میلیارد تومان به ضرر مخابرات خواهد بود.
اما در مجمع شرکت مخابرات ایران، سیدمصطفی سید هاشمی به سهامداران این شرکت نوید داد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال ابلاغیه‌ای اعلام کرده مخابرات می‌تواند در ازای اجرای طرح هم‌کدی هزینه‌ای را با عنوان آبونمان هم‌کدی از مشترکان اخذ کند.
این ابلاغیه به این معنی است که دولت می‌خواهد هزینه یکی از مصوبات سفرهای استانی خود مبنی بر اجبار هم‌کدی در استان‌ها را نه از جیب خود بلکه از جیب مشترکان بپردازد.
به دلیل این پرداخت از جیب مشترکان اخیراً مدیرعامل مخابرات ایران از موضوع پرداخت هزینه هم‌کدی در قالب آبونمان هم‌کدی از مشترکان عقب نشست و گفت: محل جبران ضرر هم‌کدی هنوز مشخص نشده و معلوم نیست این هزینه را دولت، یک وزارتخانه یا مردم تقبل خواهند کرد.
در حالی که این نظر کاملاً عکس چیزی است که رئیس هیئت مدیره مخابرات در مجمع سهامداران اعلام کرد.
حال چرا دولت اکنون به فکر اجرای این طرح افتاده است؟
اجرای طرح هم‌کدی اساساً به نفع ساکنان توابع یک استان و به ضرر ساکنان کلان‌شهرها و مرکز استان است، زیرا تعرفه مکالمه درون استانی برای مرکزنشینان افزایش و برای توابع و شهرستان‌ها کاهش می‌یابد.
از سوی دیگر طبق گفته مدیران دولتی و مخابرات اجرای هم‌کدی در تمام استان‌ها 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد.