شهریاریها

نخستین پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان شهریار

آخرين بروزرساني ۲۳ مهر ۹۸

برگزاری مراسم عاشورای حسینی در استان تهران/زمین و زمان گریست

به روز شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

شهریاریها : مراسم عزاداری عاشورای حسینی امروز همزمان با سراسر کشور در تهران و شهرستان‌های این استان برگزار شد.

مراسم عزاداری محرم و برگزاری آیین های عزاداری به طور سنتی در اقصی نقاط کشور رایج بوده است و در استان تهران نیز به ویژه در دهه اول محرم و روز عاشورای حسینی عزاداری ها با شور و شوق و شکوه فراوان برگزار می شود.

در شمیرانات، مردم ولایت مدار این شهرستان در لواسان، اوشان فشم میگون و سایر نقاط این شهرستان در روز عاشورا در قالب دسته های عزاداری به خیابان ها آمده و تا ظهر این روز برای مظلومیت امام سوم شیعیان جهان به سوگواری پرداختند.

علم گردانی در ورامین و تجمع در حرم عبدالعظیم حسنی در ری

در شهریار نیز ظهر عاشورا حال و هوایی دیگر داشت و مردم مومن این شهرستان غربی تهران با عزاداری های با شکوه روز پرشور و پر افتخار دیگری را در تاریخ این شهرستان رقم زدند.

در فشافویه، قلعه نو، کهریزک و دیگر مناطق شهرستان ری نیز مردم مذهبی این شهرستان در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تجمع کرده و در فضایی معنوی به عزای حسین(ع) پرداختند.

حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) میزبان عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت از تمام نقاط استان تهران و حتی نقاط دیگر کشور بود و زائران و ارادتمندان خاندان نبوت در قبله تهران گرد هم آمده بودند، تا افتخاری دیگر در کارنامه خود ثبت کنند.

وارثان قیام ۱۵ خرداد و مردم ولایی دشت ورامین نیز در در گلزار شهدای سید فتح الله و حسین رضا(ع) شهرستان ورامین با سینه زنی، زنجیرزنی و علم گردانی عاشورایی پر از غم و اندوه رقم زدند.

هیئات عزاداری ورامین به نوبت در گلزار شهدای سید فتح الله و حسین رضا(ع) تجمع کرده و به عزاداری پرداختند و فریاد «لبیک یا حسین» هم زمان با روز عاشورای اباعبدالله(ع) در ورامین طنین‌انداز شد.

عزاداری های پرشور در پیشوا، قرچک، بهارستان و اسلامشهر

در پیشوا نیز حرم حضرت جعفر ابن موسی(ع) محل تجمع عاشقان بود، همه آمده بودند، تا بر مظلومیت پسر دخت پیامبر خدا(ص) بگریند و فریاد «وا اسفا» سر دهند و از سویی دیگر بر تداوم راه آزادیخواهانه حسین(ع) تاکید کنند.

 

سراسر شهرستان بهارستان، از شهر گلستان گرفته تا صالحیه و نسیم شهر و دیگر مناطق ظهر عاشورا پر از غم و اندوه بود و مردم مومن بهارستان با رسوم آذری، لری، کردی و … به عزاداری می پرداختند و در سوگ شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به سر و سینه زدند.

مردم خداجو اسلامشهر نیز روز سه شنبه هم زمان با عاشورای حسینی، در قالب هیأت های عزاداری در میدان اصلی این شهرستان اجتماع کرده و به عزاداری پرداختند.

هیات های عزاداری در قالب دسته های سینه زنی و زنجیرزن، با عبور از خیابان های این شهر آمدند، تا شور عزاداری حسینی را در کنار سایر عزاداران برپا کنند و مداحان، مرثیه سرایان و نوحه خوانان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در بیان مصیبت خاندان عصمت و طهارت در قیام عاشورا به مداحی و نوحه سرایی پرداختند.

هزاران نفر از مردم قرچک نیز امروز در عزاداری های روز عاشورای حسینی حاضر شدند و با مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به نمایش گذاشتند.

پذیرایی از عزاداران در قالب ایستگاه های صلواتی

تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان در کنار والدین خویش در حالی که پرچم‌های یاحسین(ع) و یاابوالفضل(ع) را در دست گرفته بودند، در ماتم سید و سالار شهیدان و شهدای با وفای دشت کربلا سینه‌زنی کردند و ده ها ایستگاه صلواتی مستقر در خیابان ها و میادین محل عبور هیئات با چای، شربت و شیر از عزاداران حسینی پذیرایی کردند.

مراسم با شکوه روز عاشورای حسینی با حضور گسترده عزاداران و به خصوص  جوانان در حرم مطهر امامزاده اسماعیل(ع) فیروزکوه همراه بوده و مداحان در این مراسم درباره  واقعه کربلا، شجاعت و فداکاری امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت به مداحی و مرثیه سرایی پرداختند.

مراسم عزاداری روز عاشورا در پردیس نیز با حضور اقشار مختلف مردم در دسته‌جات عزاداری، هیات‌ها، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها در شهرستان پردیس و شهر بومهن برگزار شد، سوگواران حسینی به عزاداری این روز پرداختند و این مراسم تا اذان ظهر ادامه خواهد داشت.

در بومهن مراسم عزاداری عاشورای حسینی در مساجد و تکایا و خیابان های این شهر برگزار شد.

خیل عظیم سوگواران امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع) و قهرمانان حماسه تاریخ ساز کربلا در قالب دسته های سینه زن و زنجیر زن در استان تهران با طنین انداختن اذان ظهر وضو ساختند و نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.

مطالب مرتبط

نظر شما

پاسخ دادن

پیش بینی آب و هوا پایتخت

تهران
27 درجه
37درجه
شهریار
26 درجه
37درجه

پــیـوندهـا

خبرنامه پیامکی شهریاری ها

با عضویت در خبرنامه پیامکی شهریاریها میتوانید عنوان جدیدترین خبرها را به صورت پیامک رایگان بر روی گوشی خود مشاهده بفرمایید...