برگزاری مراسم عاشورای حسینی در استان تهران/زمین و زمان گریست
برگزاری مراسم عاشورای حسینی در استان تهران/زمین و زمان گریست

شهریاریها : مراسم عزاداری عاشورای حسینی امروز همزمان با سراسر کشور در تهران و شهرستان‌های این استان برگزار شد. مراسم عزاداری محرم و برگزاری آیین های عزاداری به طور سنتی در اقصی نقاط کشور رایج بوده است و در استان تهران نیز به ویژه در دهه اول محرم و روز عاشورای حسینی عزاداری ها با […]

شهریاریها : مراسم عزاداری عاشورای حسینی امروز همزمان با سراسر کشور در تهران و شهرستان‌های این استان برگزار شد.

مراسم عزاداری محرم و برگزاری آیین های عزاداری به طور سنتی در اقصی نقاط کشور رایج بوده است و در استان تهران نیز به ویژه در دهه اول محرم و روز عاشورای حسینی عزاداری ها با شور و شوق و شکوه فراوان برگزار می شود.

در شمیرانات، مردم ولایت مدار این شهرستان در لواسان، اوشان فشم میگون و سایر نقاط این شهرستان در روز عاشورا در قالب دسته های عزاداری به خیابان ها آمده و تا ظهر این روز برای مظلومیت امام سوم شیعیان جهان به سوگواری پرداختند.

علم گردانی در ورامین و تجمع در حرم عبدالعظیم حسنی در ری

در شهریار نیز ظهر عاشورا حال و هوایی دیگر داشت و مردم مومن این شهرستان غربی تهران با عزاداری های با شکوه روز پرشور و پر افتخار دیگری را در تاریخ این شهرستان رقم زدند.

در فشافویه، قلعه نو، کهریزک و دیگر مناطق شهرستان ری نیز مردم مذهبی این شهرستان در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تجمع کرده و در فضایی معنوی به عزای حسین(ع) پرداختند.

حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) میزبان عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت از تمام نقاط استان تهران و حتی نقاط دیگر کشور بود و زائران و ارادتمندان خاندان نبوت در قبله تهران گرد هم آمده بودند، تا افتخاری دیگر در کارنامه خود ثبت کنند.

وارثان قیام ۱۵ خرداد و مردم ولایی دشت ورامین نیز در در گلزار شهدای سید فتح الله و حسین رضا(ع) شهرستان ورامین با سینه زنی، زنجیرزنی و علم گردانی عاشورایی پر از غم و اندوه رقم زدند.

هیئات عزاداری ورامین به نوبت در گلزار شهدای سید فتح الله و حسین رضا(ع) تجمع کرده و به عزاداری پرداختند و فریاد «لبیک یا حسین» هم زمان با روز عاشورای اباعبدالله(ع) در ورامین طنین‌انداز شد.

عزاداری های پرشور در پیشوا، قرچک، بهارستان و اسلامشهر

در پیشوا نیز حرم حضرت جعفر ابن موسی(ع) محل تجمع عاشقان بود، همه آمده بودند، تا بر مظلومیت پسر دخت پیامبر خدا(ص) بگریند و فریاد «وا اسفا» سر دهند و از سویی دیگر بر تداوم راه آزادیخواهانه حسین(ع) تاکید کنند.

 

سراسر شهرستان بهارستان، از شهر گلستان گرفته تا صالحیه و نسیم شهر و دیگر مناطق ظهر عاشورا پر از غم و اندوه بود و مردم مومن بهارستان با رسوم آذری، لری، کردی و … به عزاداری می پرداختند و در سوگ شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به سر و سینه زدند.

مردم خداجو اسلامشهر نیز روز سه شنبه هم زمان با عاشورای حسینی، در قالب هیأت های عزاداری در میدان اصلی این شهرستان اجتماع کرده و به عزاداری پرداختند.

هیات های عزاداری در قالب دسته های سینه زنی و زنجیرزن، با عبور از خیابان های این شهر آمدند، تا شور عزاداری حسینی را در کنار سایر عزاداران برپا کنند و مداحان، مرثیه سرایان و نوحه خوانان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در بیان مصیبت خاندان عصمت و طهارت در قیام عاشورا به مداحی و نوحه سرایی پرداختند.

هزاران نفر از مردم قرچک نیز امروز در عزاداری های روز عاشورای حسینی حاضر شدند و با مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به نمایش گذاشتند.

پذیرایی از عزاداران در قالب ایستگاه های صلواتی

تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان در کنار والدین خویش در حالی که پرچم‌های یاحسین(ع) و یاابوالفضل(ع) را در دست گرفته بودند، در ماتم سید و سالار شهیدان و شهدای با وفای دشت کربلا سینه‌زنی کردند و ده ها ایستگاه صلواتی مستقر در خیابان ها و میادین محل عبور هیئات با چای، شربت و شیر از عزاداران حسینی پذیرایی کردند.

مراسم با شکوه روز عاشورای حسینی با حضور گسترده عزاداران و به خصوص  جوانان در حرم مطهر امامزاده اسماعیل(ع) فیروزکوه همراه بوده و مداحان در این مراسم درباره  واقعه کربلا، شجاعت و فداکاری امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت به مداحی و مرثیه سرایی پرداختند.

مراسم عزاداری روز عاشورا در پردیس نیز با حضور اقشار مختلف مردم در دسته‌جات عزاداری، هیات‌ها، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها در شهرستان پردیس و شهر بومهن برگزار شد، سوگواران حسینی به عزاداری این روز پرداختند و این مراسم تا اذان ظهر ادامه خواهد داشت.

در بومهن مراسم عزاداری عاشورای حسینی در مساجد و تکایا و خیابان های این شهر برگزار شد.

خیل عظیم سوگواران امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع) و قهرمانان حماسه تاریخ ساز کربلا در قالب دسته های سینه زن و زنجیر زن در استان تهران با طنین انداختن اذان ظهر وضو ساختند و نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.