افزایش عجیب اجاره ها در استان تهران/مستاجران توان پرداخت ندارند
افزایش عجیب اجاره ها در استان تهران/مستاجران توان پرداخت ندارند
نرخ اجاره مسکن در استان تهران به طور عجیب و غریبی افزایش یافته و به حدی رسیده است که اغلب مستاجران توان پرداخت آن را ندارند.

شهریاریها ، هم زمان با آغاز فصل تابستان، که از مدت‌ها پیش به فصل نقل و انتقالات مسکن مشهور است، شاهد گرم شدن بیش از پیش تنور بازار اجاره خانه در کشور هستیم، در این میان استان تهران نیز نه تنها از قاعده گرانی‌ها مستثنی نبوده که تورم در این استان به عقیده بسیاری از کارشناسان بیش از میانگین کشوری است.

آمار رسمی از رشد ۳۵ درصدی اجاره بها در فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد، اما اغلب مستأجران معتقدند، افزایش اجاره‌ها بیش از این حرف‌ها است و به عنوان مثال برای اجاره یک واحد ۷۰ متری تک خوابه ۱۴ سال ساخت، طبقه همکف بدون پارکینگ و انباری در یکی از خیابان‌های حاشیه‌ای اسلامشهر باید ۶۰ میلیون تومان ودیعه و ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت کرد.

این افزایش قیمت‌ها نه تنها در بازار اجاره مسکن، که در بازار خرید و فروش ملک نیز وجود دارد و هیچکس نمی‌تواند، آن را انکار کند، قیمت‌ها نیز اغلب سلیقه‌ای است، فرقی هم نمی‌کند، تهران باشید، یا اسلامشهر، شهریار، ورامین، ری و یا رباط کریم و دیگر مناطق استان، هر کجا باشید، با مشاهده نرخ افزایش کرایه‌ها شوکه می‌شوید.

افزایش نجومی اجاره‌های در اطراف تهران

یکی از شهروندان بهارستان از جستجوی نزدیک به دو ماهه خود برای اجاره کردن یک آپارتمان در گلستان می‌گوید و در گفتگو با خبرنگار مهر می‌افزاید: دقیقاً از زمانی که محدودیت‌های کرونایی کمتر شد، در پی یافتن خانه‌ای مناسب برای جابجایی هستم، اما هرچه بیشتر جستجو می‌کنم، کمتر می یابم.

وی افزود: برای یک واحد آپارتمان ۷۰ متری در انتهای «ملکی» بر بلوار «نیایش»، ۶۵ میلیون تومان پیش و ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان کرایه مطالبه می‌کنند، با این پول‌هایی که ما داریم، اصلاً کسی تحویلمان نمی‌گیرد.

این شهروند گلستانی که پول پیش خود را حدود ۳۰ میلیون تومان اعلام کرد، ادامه داد: اجاره بها و درصد افزایش آن از هیچ فرمولی پیروی نمی‌کند و موجر هر قیمتی بخواهد، بدون ترس از نظارت نهاد یا اداره‌ای اعلام می‌کند و می‌گوید ملک خودم است، هر قیمتی بخواهم اجاره می‌دهم، نمی‌خواهید، اجباری نیست.

یکی از شهروندان پاکدشتی در جنوب شرق تهران نیز با بیان اینکه در شهرک صنعتی عباس آباد کار می‌کنم و برای کارم مجبورم در پاکدشت زندگی کنم، به خبرنگار مهر گفت: سه فرزند دارم و باید واحد بزرگ‌تری کرایه کنم، اما برای یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری دو خوابه در منطقه «الهیه» پاکدشت ۵۰ میلیون ودیعه و ماهیانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه طلب می‌کنند، در حالی که حقوق من با تمام مزایا به زور سه میلیون تومان می‌شود.

وی که علی اشرفی نام داشت، افزود: صاحب خانه هر قیمتی بخواهد اعلام می‌کند و گویی افزایش قیمت‌ها هم به دلار ربط دارد، که رشد نجومی داشته است، متأسفانه آشفته بازاری در اجاره مسکن شاهد هستیم و می‌بینند، مجبوریم کرایه کنیم و سقفی برای یک سال بالای سرمان داشته باشیم، هر قیمتی بخواهند، می‌گذارند.

افزایش اختلافات موجر و مستأجر در پی ناتوانی در پرداخت اجاره بها

یکی از مشاوران املاک فعال در جنوب استان تهران نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: افزایش کرایه خانه‌ها برای تمدید حول ۳۰ درصد می چرخد، اما در قراردادهای جدید به راحتی رشد ۵۰ درصدی را شاهد هستیم، در حالی که همان ۳۰ درصد افزایش کرایه‌ها نیز از توان پرداخت مستأجران خارج است.

محمد رجبی اضافه کرد: در بسیاری از موارد شاهد هستیم، که مستأجر از روی اجبار ملک را اجاره می‌کند، اما این تازه ابتدای اختلافات و مشکلات است، چرا که توان پرداخت اجاره بها نیست و از ماه بعد کشمکش‌های قضائی و حقوقی بین موجر و مستأجر آغاز می‌شود.

وی گفت: عُرف افزایش کرایه‌ها در چند سال قبل بین ۱۵ الی ۲۰ درصد است، اما گویی در این وانفسای بازار هرکس هرچقدر زورش برسد، قیمت می‌دهد.

عُرف افزایش کرایه‌ها در چند سال قبل بین ۱۵ الی ۲۰ درصد است، اما گویی در این وانفسای بازار هرکس هرچقدر زورش برسد، قیمت می‌دهد.

این فعال بازار مسکن گفت: برای یک واحد ۱۰۰ متری در شهرک «واوان» اسلامشهر ۶۰ میلیون تومان پیش و ماهی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کرایه گذاشته‌اند و این در حالی است که چنین آپارتمانی را سال گذشته می‌شد با ۶۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان کرایه گرفت، که افزایش دو میلیون تومانی اجاره در یک سال به نظر بنده که بیش از ۱۵ سال در بازار مسکن فعالم، عجیب و غریب است.

مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند، افزایش اجاره مسکن را کنترل کند

البته استاندار تهران معتقد است، اگر راه انعقاد قراردادهای صوری بسته شود، قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند، سبب کنترل قیمت مسکن و نیز اجاره مسکن شود.

انوشیروان محسنی بندپی که در این خصوص با خبرنگار مهر گفتگو می‌کرد، اظهار داشت: عرضه خانه‌هایی که در حال حاضر خالی هستند، می‌تواند سبب کنترل قیمت شود.

وی گفت: البته مالیات بر خانه‌های خالی تنها راه کنترل قیمت اجاره بها نیست و می‌بایست، عوامل مؤثر متعدد مانند طرح اقدام ملی مسکن در این میان نقش آفرینی کنند.

نیاز استان تهران به سالانه ۲۵۰ الی ۳۰۰ هزار مسکن جدید

عضو هیأت مدیره مشاوران املاک استان تهران نیز با بیان اینکه گرانی اجاره بها و یا قیمت مسکن نفعی برای مشاوران املاک ندارد، به خبرنگار مهر گفت: گرانی‌ها سبب رکود و در نتیجه ورود خسارت به مشاوران املاک می‌شود و از این افزایش قیمت‌ها خوشحال نیستیم.

ابوطالب شیرکوند در تشریح علل گرانی مسکن و اجاره بها اضافه کرد: امروز مسکن یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود، در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مسکن کالای سرمایه‌ای نیست و افزایش قیمتی در این بخش شاهد نیستیم.

وی ساخت و ساز و عرضه مسکن را بهترین راه برای مقابله با افزایش قیمت اجاره بها دانست و گفت: تا زمانی که عرضه با تقاضا متناسب نباشد، گرانی‌ها طبیعی و نه مختص بازار مسکن که همه بازارها است.

شیرکوند با بیان اینکه سالانه بین ۲۵۰ هزار الی ۳۰۰ هزار واحد مسکن جدید نیاز استان تهران است، گفت: هرگاه ساخت و ساز از نیاز سالانه به مسکن کمتر باشد، شاهد افزایش‌های غیر طبیعی هستیم.

به نظر می‌رسد، کلاف سردرگم قیمت مسکن و اجاره بها، مانند کلاف‌های سردرگم قیمت خودرو، ارز، کالاهای اساسی و… بوده و راهکاری مبتنی بر مؤلفه‌های اقتصادی برای کنترل قیمت‌ها را شاهد نیستیم و باز کردن گره‌های موجود هر روز سخت‌تر از روز گذشته شده و سهم مسکن در سبد هزینه‌ای خانوار در استان تهران هر سال در حال افزایش است.