سینماسینما، ناصر صفاریان این روزها بحثِ نظارتِ سفت‌وسختِ «ساترا» بر محصولات نمایشِ آن‌لاین شدت گرفته و کار از جرح و تعدیل هم گذشته است؛ طوری که حتی برای نجات از این وضعیت، سینماگران چشم امید دوخته‌اند به وزیر جدید ارشاد تا سازوکارِ تولید و نمایش «وی‌اودی»ها دوباره به وزارت ارشاد برگردد. در این میان و […]

سینماسینما، ناصر صفاریان

این روزها بحثِ نظارتِ سفت‌وسختِ «ساترا» بر محصولات نمایشِ آن‌لاین شدت گرفته و کار از جرح و تعدیل هم گذشته است؛ طوری که حتی برای نجات از این وضعیت، سینماگران چشم امید دوخته‌اند به وزیر جدید ارشاد تا سازوکارِ تولید و نمایش «وی‌اودی»ها دوباره به وزارت ارشاد برگردد.
در این میان و در شرایطی که هدف از نظارت «ساترا» را می‌توان محدود کردنِ چارچوب‌های نمایش خانگی به ضوابط حاکم بر تلویزیون دانست، برخی «وی‌اودی»ها خودشان جلوجلو در حرکتند تا مقرراتی داشته باشند فراتر و درواقع بسته‌تر، از آن‌چه در صداوسیما وجود دارد. طوری که مثلا به صراحت در متن‌های خود قید می‌کنند: «هر برنامه‌ می‌بایست، علاوه بر رعایت قوانین صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دارای شرایطی هم باشد که ذکر هر یک از موارد زیر در تسهیل امر تولید کمک شایانی دارد.»
در کنار درخواست ریز اطلاعات کاریِ مجری و مهمان و تماس‌گیرندهٔ تلفنی هم بروشور عکس‌داری تهیه می‌کنند و زیر عنوان «دستورالعمل تولید» می‌نویسند: «پوشش خانم‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که فقط گردیِ صورت و دست‌ها معلوم باشد (نکته: پا نیز جزء مواردی است که نباید مشخص شود) و برای آقایان لباس با یقه بسته و آستین بلند مورد قبول است.
تمام موارد ذکرشده در مورد پوستر، میان‌برنامه‌ها و کلیپ‌ها هم صدق می‌کند.»
الزام به حضور «ناظر پخش» در برنامه‌های «زنده‌نمایی» و استعلام حضور هر کسی که قرار است در برنامه باشد، شاید آن‌قدر عجیب جلوه نکند که از برنامه‌ساز بخواهند برای رعایت شئونات، فقط به نمای باز و تصویرگرفتن از دور قناعت کند: «ضوابط تصویرسازی منطبق با ضوابط شبکه‌های تلویزیونی سازمان خواهد بود. از جمله نمایش صحنه‌ها، تصاویر و نمادهای نامناسب، افراد یا چهره‌هایی که دارای پوشش، آرایش و ظاهر نامناسب هستند و مغایر با ضوابط انتشار در صداوسیما هستند، ممنوع است. در صورت ضرورت نمایش جمعیت یا حاضرین، تصاویر به‌صورتِ نماهای باز پوشش داده شود.»
در شرایطی که برخی حاضرند به‌جای کلاه، سر بیاورند و در شرایطی که در «ساترا» و حتی خود تلویزیون هم چنین اوامری در برنامه‌سازی، به این شدّت‌ و حدّت اعلام نشده و نیست، چرا برخی دوستان برنامه‌ساز تن‌می‌دهند به چنین شرایطی؟ چنین تن‌دادنی، میدان دادنِ بیش از پیش به فضای بسته و نامعقول نیست مگر؟ پس چرا چنین کنیم و چنین شود؟!

تصویرها از بروشورِ یک «وی‌اودی» انتخاب شده. قسمت‌های آبی‌ را بنده مرتکب شده‌ام و خطوط زرد مربوط به خط قرمزهای این پلتفرم است!