شهریاریها

نخستین پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان شهریار

آخرين بروزرساني ۲۶ تیر ۹۷

به مناسبت روز عاشورا؛ سنتی که در شهریار ماندگار شد

به روز شده در ۱۰ مهر ۱۳۹۶

شهریاریها : فرمایش امام(ره) در خصوص عزاداری محرم الحرام سال های مبارزات انقلابی، سبب ایجاد سنتی ماندگار در عزاداری های مردم شهرستان شهریار شد.

وحید محمدی یکتا: قیام امام حسین(ع) در برابر رژیم طاغوتی یزید، خط سرخ مبارزه با طاغوتیان و مستکبران تاریخ در همه اعصار را ترسیم کرد و به تمام آزادیخواهان جهان درس ایستادگی در برابر ظلم و ستم داد، اکنون پس از گذشت ۱۴ قرن از واقعه دلخراش کربلا، شیعیان و آزادگان جهان، هم چنان در جوش و خروش خون نوه پیامبر(ص) اسلام هستند.

سوگواری در غم آن چه بر امام حسین(ع) و یاران با وفایش گذشت، هر سال شور بیشتری می یافت، این شور، در برخی ادوار، که ستگران در حال زورگویی بودند و یا فساد در جامعه رواج یافته بود، بیشتر و پر دردتر می شد و مبارزان با ظلم و ستم با تاسی به امام سوم شیعیان جهان، در برابر مستکبران قد علم می کردند.

در تاریخ معاصر نیز، چراغ راه مبارزات انقلابی با رژیم پهلوی نیز عاشورا بود و امام خمینی(ره) به عنوان پیرو راستین نهضت امام حسین(ع) در تمام ابعاد نهضت انقلابی خود، از عاشورا و حرکت آزادیخواهانه سیدالشهدا(ع) الگو می گرفت و از ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، برای مبارزه با یزید زمان بهره می برد، اصولا حرکت انقلابی مردم ایران در ۱۵ خرداد سال ۴۲، هم زمان با روز بنی اسدی آغاز شد و بر اساس همین مکتب عاشورایی ادامه یافت.

مردم مومن و ولایی منطقه شهریار، متشکل از شهرستان های ملارد، شهریار و قدس نیز از این قاعده مستثنی نبودند و مبارزه خود را در روزهای عزاداری سیدالشهدا(ع) شدت می بخشیدند، احمد فرجی، در کتاب دایره المعارف شهرستان شهریار، آداب و رسوم، می نویسد: در سال انقلاب، بنابه فرمایش حضرت امام(ره) ، مردم با شرکت گسترده خود در راهپیمایی عظیم تاسوعا و عاشورا ، در قالب دسته های عزاداری ، مبارزه جدی خود را با حکومت خودکامه پهلوی جدی تر نشان دادند.

سنت حسنه حرکت دسته های عزاداری شهریار به سمت مرکز شهر

فرجی می افزاید: ازآن سال سنت حسنه ای در شهرستان شهریار پایه گذاری شد و آن حرکت دسته های عزاداری سینه زن ها و زنجیر زن ها درقالب هیات های عزاداری از تمام روستاها به مرکز شهر شهریار در روز تاسوعا بود  که این سنت حسنه هرسال با قدرت ، عظمت و شکوه بیشتری در شهریار به مرحله اجرا در می آید.

امروزه درثبت میراث ماندگار ، این سنت ماندگار مذهبی می تواند به عنوان یک میراث مذهبی با قدمتی حدود نیم قرن به نام شهریار درروز تاسوعا ثبت و در تاریخ پر افتخار این شهرستان ثبت و ضبط و به کشور و جهانیان معرفی شود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ملارد، در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: باید تمام مسئولان منطقه با همکاری یکدیگر و با هماهنگی این سنت مذهبی ماندگار را بیش از پیش معرفی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر حیدری با بیان این که عشق و ارادت به انقلاب اسلامی برگرفته از عشق به اباعبدالله(ع) و عشق به مبارزه ایشان با ظلم و ستم است، گفت: عشق مردم مومن و مبارزه شهریار هرگز در سال های پس از انقلاب هرگز به سردی نگرایید و هرچه از سال های انقلاب می گذرد، این سنت ها که یادگار مبارزات با یزیدیان زمان و پیروی از ولایت است، رنگ و بوی بیشتری به خود گرفته و شکوفاتر می شود.

به گفته امام جمعه شهریار، حرکت مردم در روز عاشورا به سوی مرکز شهر شهریار، همراه با شور و شعور حسینی است و این عزاداران واقعی امام حسین(ع) هم زمان با اذان ظهر، با تاسی به امام حسین(ع) به اقامه نماز می پردازند و نشان می دهند، راه امام حسین(ع) هم چنان ادامه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین موسی سالمی می افزاید: باید این سنت های حسنه احیا و پر رنگ شده و از طریق آن ها در برابر تهاجم ویران گر فرهنگی دشمنان بایستیم.

نظر شما

پاسخ دادن

پیش بینی آب و هوا پایتخت

تهران
27 درجه
37درجه
شهریار
26 درجه
37درجه

پــیـوندهـا

خبرنامه پیامکی شهریاری ها

با عضویت در خبرنامه پیامکی شهریاریها میتوانید عنوان جدیدترین خبرها را به صورت پیامک رایگان بر روی گوشی خود مشاهده بفرمایید...